5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az árbevétel enyhe emelkedésével és a tavalyihoz hasonló adózott nyereséggel számol 2011-ben a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM). Jelenleg folyik a társaságcsoport új stratégiájának kidolgozása.

Kóbor György gazdasági vezérigazgató-helyettes a csütörtökön Budapesten tartott sajtótájékoztatón az előzetes várható adatokat ismertetve elmondta: tavaly a konszolidált árbevétel 560 milliárd forint volt, az adózott nyereség pedig 20 milliárd forint körül alakult. A múlt évi árbevételt 20 milliárd forinttal maradt el az előző évitől, az adózott nyereség pedig 40,8 milliárd forinttal volt alacsonyabb a 2009. évinél.

A stratégiát várhatóan az év végéig fogadják el - tájékoztatta az újságírókat Faragó Csaba, az MVM igazgatóságának elnöke -, de a stratégia lényegi elemeiről még nem beszélt.

Baji Csaba vezérigazgató a tavaly nyáron kinevezett új menedzsment legfontosabb feladataként az árbevétel és a nyereség növelését jelölte meg.

Az MVM új stratégiáját várhatóan az év végéig fogadják el - tájékoztatta az újságírókat Faragó Csaba, az MVM igazgatóságának elnöke, de a stratégia lényegi elemeiről még nem beszélt.

Baji Csaba vezérigazgató ismertetése szerint 2010-ben az MVM legjelentősebb leányvállalatai közül a Paksi Atomerőmű 167 milliárd forint árbevételt és 19 milliárd forint adózott nyereséget ért el. A rendszerirányító Mavir bevétele 123,5 milliárd forint, adózott nyeresége pedig 6 milliárd forint volt. A kereskedelemmel foglalkozó MVM Trade-nek szintén 6 milliárd forint adózott nyereség mellett 320 milliárd forint árbevétele volt. A szolgáltatásokkal foglalkozó OVIT pedig 47 milliárd forint árbevétel mellett 0,5 milliárd forint nyereséget könyvelt el az elmúlt évben.

Kóbor György közlése szerint a konszolidált árbevétel múlt évi visszaesése az áram árának csökkenéséből adódott, a nyereség pedig az árrés mérséklődése miatt esett vissza. Eközben a beszerzési árak is emelkedtek. Energetikai cégként és részben a távközlési tevékenység miatt az MVM 6,5 milliárd forint válságadót fizetett be a költségvetésbe a múlt évben.

"A társaságcsoport belföldi helyzetét akarjuk megerősíteni, de megvizsgálják új tevékenységek bevezetését is" - mondta Baji Csaba vezérigazgató. Ezek között  a gázkereskedelmet említette. Az MVM Partnernek már van erre szóló engedélye, és most azt vizsgálják, hogy az MVM csoport évi 1,5-2 milliárd köbméter földgázigényét  érdemes-e ilyen módon biztosítani.

A cégcsoport regionális terjeszkedésének lehetőségéről Faragó Csaba elnök hangsúlyozta: regionális társaságot akarnak építeni, ezért tájékozódnak Lengyelországban, Szerbiában, Horvátországban és Romániában. A gazdasági vezérigazgató-helyettes ehhez hozzáfűzte: először nagykereskedelmi cégeket hoznak létre ezekben az országokban tapasztalatszerzés céljából. Az ukrajnai terjeszkedésről Faragó Csaba nem kívánt nyilatkozni.

A megújuló energiáról szólva Baji Csaba elmondta, ha kiszámíthatóbb lesz a szabályozás, akkor megújuló energia-beruházásokat indít az MVM. Faragó Csaba elnök ehhez hozzátette: az új szélenergia tenderen indul majd az MVM, de gondolkodik a geotermikus-, illetve az algából előállított biomassza alapú és más megújuló energiatermelésen is.

Nagy Sándor, termelési vezérigazgató-helyettes a Paksi Atomerőmű bővítésével kapcsolatban jelezte, hogy várhatóan március végére készül el a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kormány-előterjesztése, de a beruházás finanszírozását az még nem tartalmazza. Közölte azt is, hogy a jelenlegi négy lehetséges beszállító mellé egy ötödik, egy koreai cég is bejelentkezett, és reményei szerint 2012-ben öten adnak be ajánlatot a Paksi Atomerőmű bővítésére.

A termelési vezérigazgató-helyettes a tavaly év végére megnyitni tervezett Bakonyi Erőmű-projektről elmondta, hogy már folyik a próbaüzem, és várhatóan márciusban kezdődik meg a kereskedelmi termelés. A korábbi tájékoztatás szerint a Demján Sándor nevével fémjelzett Euroinvesttel közös projektben a villamosenergia rendszer szabályozását segítő úgynevezett csúcserőmű épül.

Újságírói kérdésre válaszolva Baji Csaba elmondta, hogy a Vértesi Erőmű 32 milliárd forintos terhét oldotta meg a csődegyezség. A hitelezői megállapodás még nem hatályos- fűzte hozzá. A Vértesi Erőmű a Mavir áramvásárlási tenderének nyerteseként az idén 3,2 milliárd forint bevételre számíthat, ami a hitelezői megállapodás mellett tovább erősíti a helyzetét.

Kóbor György szintén kérdésére válaszolva közölte: az E.ON-nal kötött megállapodás hatálya a múlt év végén lejárt. Részben átvilágították az E.ON tulajdonú áramszolgáltatókat és az E.ON új, gönyűi erőművét, de nem élnek a megállapodás-adta bevásárlási lehetőséggel.

Nincs szó az MVM privatizációjáról és a részvényeinek tőzsdei bevezetéséről sem - mondta Faragó Csaba elnök. Baji Csaba vezérigazgató pedig azt közölte, hogy az MVM nem tárgyal a Mol kisebbségi tulajdonosával, a Surgutneftegas (Szurgutnyeftyegaz) céggel a birtokában lévő 21,1 százaléknyi Mol-részvény megvásárlásáról.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!