Szakértők szerint elsősorban mentalitástól és személyiségtől függ, ki mennyire tudja feldolgozni a változást. Angelika Gulder karriertanácsadó szerint például az USA-ban relatív könnyedén, mindenfajta stressz nélkül vágnak mindebbe bele a munkavállalók, a németeknek viszont sok időbe és fejfájásba kerül mindez, s - az itthoni tapasztalatok alapján - ez általában igaz a magyar dolgozókra is.
"A változástól való félelem részben túlzott. Aki ugyanis jó a szakmájában, annak nem kell félnie attól, hogy előbb-utóbb nem talál magának új munkahelyet" - véli Gulder. A rossz pályára tévedtek pedig a munkaadót sem tévesztik meg: nem véletlen, hogy a cégek általában előbb válnak meg tőlük, minthogy ők felmondanának.
Aki pedig érez magában elég tehetséget, erőt és ötletet, az a váltás radikálisabb formája mellett is dönthet, s a szimpla munkahelycsere helyett a saját cégalapítás útjára is léphet, akár egy egész más területen is:
"Egyik ügyfelem régebben titkárnőként dolgozott, s először ezen a téren kívánt önállósodni. Később azonban engedett hobbija, a hegymászás vonzásának: ma már hegyitúrák szervezésével foglalkozó céget üzemeltet sikeresen" - illusztrálta mondandóját Gulder egy aktuális esettel.
(Menedzsment Fórum)
A váltás lehet a gyógyszer a fásult munkavégzésre
Akinek már semmilyen örömöt sem jelent jelenlegi állásában dolgozni, annak ajánlott munkahelyet, szükség esetén akár szakmát is cserélni. A váltást azonban nem árt gondosan előkészíteni.