4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az ellenzéki felszólalók szerint ugyan 120 milliárdot vesz ki a kormány a következő években visszavonuló munkavállalók zsebéből, a hétfő este megszavazott jogszabály alapján végül nem lesz annyira szigorú a nyugdíjrendszer 2009 és 2013 között, mint ahogy az a korábbi tervezett alapján várható volt. A kormány előzetes terveivel ellentétben mégsem szűnik meg a résznyugdíj és a nyugdíjminimum, igaz 2009 és 2012 között nem csökken a férfiak esetében az előrehozott nyugdíj korhatára sem. Mfor.hu háttér.

Korkedvezményesen kevesebben mehetnek majd nyugdíjba

Az elmúlt hetekben többször összecsaptak a kormánypárti és ellenzéki képviselők a nyugdíjtörvény kapcsán, amelyet követően többnyire a többségben lévők  érvényesíteni tudták elképzeléseiket. A Lamperth Mónika munkaügyi miniszter által jegyzett "A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény módosításáról" hétfőn tartott végszavazást az Országgyűlés. Ugyan az elenzéki felszólalók arra figyelmeztettek, hogy a következő években nyugdíjba készülők számára hátrányos jogszabályt készül elfogadni a parlament, azt végül 202 igen, 152 nem és 2 tartózkodás mellett jóváhagyták. A változások szükségességét a nyugdíjkiadások emelkedésével járó demográfiai folyamatok mellett azzal magyarázzta a kormány a törvény benyújtása kapcsán, hogy az átlagos nyugdíjazási életkor jelentősen elmarad az öregségi korhatártól.

Nem jár ugyanakkor mindenki rosszul, 2008 januárjában ugyanis 4,9 százalékkal emelkednek a nyugdíjak, ez azt jelenti, hogy közel 2,8 millió nyugdíjas havonta átlagosan 3600 forint emelést kap. Az emelés a nyugdíjak vásárlóértékének szerény növekedését biztosítja, mutatott rá Lamperth Mónika. A nyugdíjminimum 28460 forint lesz. A szociális és munkaügyi miniszter rávilágított továbbá, hogy jövőre folytatódik a nyugdíjkorrekciós program.

Az elmúlt években is szigorítottak 

A nyugdíjazásra vonatkozó szabálymódosítások nem új keletűek a magyar jogalkotásban, hiszen a kormány már tavaly év végén is számos módosítást vezetett be. Lépéseit azzal indokolta, hogy az átlagos nyugdíjazási életkor jelentősen elmarad az öregségi korhatártól. 2007. április 1-je óta a nyugdíj melletti keresőtevékenység után is meg kell fizetni a nyugdíjjárulékot. A nyugdíjak értéke a járulékfizetés hatására azonban az idén éves szinten a kereset 0, 4 százalékának, 2008-tól pedig 0, 5 százalékának megfelelő mértékben emelkedik.

Szintén 2007-től köteles a munkáltató különjáradékot fizetni a korkedvezményes jogosultság fedezetére, amennyiben egészségkárosító munkakörben foglalkoztatja a munkavállalót. A 13 százalékos járulékterhet ugyanakkor csak 2011-től kell teljes egészében a cégeknek rendezniük, addig a költségvetés magára vállalja a kiadások – fokozatosan csökkenő – részét.

Büntetik a korkedvezményes nyugdíjasokat 

2008-tól alkalmazandó az a rendelkezés, amelynek értelmében a korábbi évek keresetét nem a jelenlegi részleges, hanem a teljes valorizáció alapján kell figyelembe venni a nyugdíjak megállapításánál, vagyis a nyugdíj a korábbi tényleges nettó kereset alapján jár. Ez egyes számítások szerint 8-10 százalékkal is mérsékelheti az időskori járandóság értékét.

Bár az eredeti tervek alapján már 2009-től szigorodott volna a nyugdíjrendszer, a keményebb szabályok csak 2013-tól hatályosulnak. Férfiak esetében ugyanakkor az előre hozott nyugdíjazás korhatára 2009–12 között nem csökken 59 évre, hanem folyamatosan 60 év marad. Ez utóbbi időszakban a nyugdíjazás feltétele a 37 éves szolgálati idő lesz, szemben a mostani 33 évvel. Az intézkedés pénzügyi hatása 120 milliárd forintra tehető.

Az időskori járandóság annyiszor havi 0, 1 százalékkal csökken, ahány év hátravan a csökkenés nélküli nyugdíjhoz szükséges szolgálati időből – ez ma 38, 2009-től 40 év. Vagyis a szükségesnél két évvel rövidebb szolgálati idő havi 0, 2, évi 2, 4 százalékos csökkenést von maga után.

Továbbra is marad a résznyugdíj és a nyugdíjminimum. Öregségi résznyugdíjra egyébként az jogosult, aki legalább 15 év szolgálati időt szerzett, és a rá irányadó nyugdíjkorhatárt betöltötte.

Simon Rita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!