3p

A fogyasztói árak az idén januárban 1,2 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 7,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán. Az elemzők tavaly januárhoz viszonyítva 7,5 százalékos, míg decemberhez képest egy százalékos drágulást vártak.

Januárban az "alapdrágulás", a maginfláció 5,6 százalék volt éves és 0,1 százalék havi összehasonlításban. Decemberben az infláció 6,5 százalék volt. A fogyasztói árak tavaly januárban 0,1 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 2,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.

A KSH közlése szerint az idén januárban egy hónap alatt az élelmiszerek árai 1,4 százalékkal emelkedtek. Az idényáras élelmiszerek ára 7,4 százalékkal nőtt, míg az iskolai, valamint óvodai, bölcsődei étkezés 4,1-4,1 százalékkal, a szalámi, szárazkolbász, sonka 2,7 százalékkal, a liszt 2,3 százalékkal, valamint a sajt ára 1,7 százalékkal emelkedett. Csökkent viszont 3,2 százalékkal a sertéshús ára.

Leginkább a háztartási energia ára nőtt

Egy hónap alatt a legnagyobb mértékben, 4,7 százalékkal a háztartási energia árai nőttek, ezen belül a távfűtésért átlagosan 30,6 százalékkal kellett többet fizetni. A szeszes italok, dohányáruk 1,5 százalékos és a szolgáltatások 1,7 százalékos áremelkedése átlag feletti volt, ez utóbbin belül a helyi tömegközlekedés díjtételei 11,2, a kábeltévé-előfizetésé 4,1 százalékkal emelkedett. Az egyéb cikkek átlag alatti, 0,7 százalékos áremelkedésén belül a gyógyszer, gyógyáruk árai 9 százalékkal nőttek, a járműüzemanyagoké 3,1 százalékkal csökkentek.

Jelentősen többet fizetünk az élelmiszerért is

Tizenkét hónap alatt az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 13,1 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: az idényáras élelmiszer 28,4, a cukor 25,5, a liszt 22,6, a péksütemény 20,5, a száraztészta 17,9, a tojás 17,3, a kenyér 16,2, valamint a párizsi, kolbász 14,3 százalékkal drágult.

A szeszes italok, dohányáruk ára 12 hónap alatt 8,1 százalékkal, az átlagosnál nagyobb mértékben nőtt. A ruházkodási cikkek két százalékos, az egyéb cikkek 2,3 százalékos, valamint a szolgáltatások 6,1 százalékos árnövekedése az átlagosnál alacsonyabb volt, ez utóbbin belül a helyi tömegközlekedés 12,8 százalékkal drágult. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan egy százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint 2006 januárjában.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!