4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hét és tizennégy év közötti börtönbüntetésre ítélte a kínai bíróság az ausztrál Rio Tinto bányaipari cég négy vezetőjét, akiket megpróbáltak megvesztegetni helyi vállalatvezetők - írja a BBC internetes oldala. Az érintetteket üzleti titkok megsértésében is vétkesnek találták. A büntetések hossza még a szakembereket is meglepte, előzetesen rövidebb börtönre számítottak.

Hosszú ideje húzódó ügyben hozott döntést hétfőn a kínai bíróság: több éves börtönre ítélték a világ egyik legnagyobb bányaipari cégének vezetőit. A vádlottak bevallották, hogy megpróbálták megvesztegetni őket a kínai acélgyártók vezérei, azonban a vádban szereplő összeget vitatták.

Az alapanyagról alkudoztak

Az ausztrál Stern Hu és három munkatársa a gyanú szerint megpróbált külön árat meghatározni a kínai acélgyártóknak, hogy azok az ausztrál cégektől vegyék az acél egyik alapanyagának számító szideritet (vaspát). Emellett a négy üzletembert bűnösnek találták kereskedelmi titkok megsértésében is.

Az egy ausztrál és három kínai dolgozót még február elején vádolták meg a kínai hatóságok azzal, hogy összesen 13,5 millió dollárt fogadtak el azért, hogy a kínai acélgyártóknak külön árat határozzanak meg a szideritre. A vád szerint a tavalyi ártárgyalások során történt vesztegetés, a kínai gyártók elégtelennek tartották a Rio Tinto által javasolt 33 százalékos árcsökkentést. A vád szerint éppen azért próbáltak a kínai cégek vesztegetéssel kedvezőbb árat elérni, mert hónapokig nem sikerült megállapodni a nyersanyag áráról. A sziderit idei áráról tovább folynak a tárgyalások, miután az ausztrál cég 90 százalékkal kívánja emelni a sziderit árát, a kínaiak viszont ezt nem fogadják el.

A tárgyalás a múlt héten a már említett kereskedelmi titkok miatt zárt ajtók mögött zajlott, majd a bíróság hétfőn hozta meg az ítéletet. Stern Hu 10 éves börtönbüntetést kapott, kínai munkatársai pedig tizennégy, hét és nyolc évig élvezhetik a kínai börtönök vendégszeretetét. A kínai törvények értelmében egyébként a négy menedzser 27 évig terjedő börtönt kaphatott, ebből a szempontból tehát még olcsón megúszták.

Érdekesség, hogy arról egyelőre nem érkeztek hírek, milyen büntetést kaptak azok, akik megvesztegették az ausztrál bányatársaság munkatársait, de a kínai törvényhozást ismerve elképzelhető, hogy ők még súlyosabban bűnhődnek.

Kishíján nemzetközi konfliktushoz vezetett

A négy ember letartóztatása miatt az utóbbi hónapokban megromlott Ausztrália és Kína kapcsolata. A Rio Tinto első lépésben visszalépett egy 19,5 milliárd dolláros befektetéstől, melynek keretében az állami tulajdonú Aluminium Corp.-ban vásároltak volna tulajdonrészt, majd a felek szüneteltették a tárgyalásokat a sziderit idei áráról.

A kapcsolatok akkor javultak, amikor Kína úgy döntött, hogy az ausztráloktól vesz gázt, majd egy közös projektet indítottak a Rio Tintóval.

Szakemberek szerint a súlyos büntetések részben annak köszönhetők, hogy Kína példát akart statuálni az ausztrál bányatársasággal, demonstrálni akarja a külföldi cégeknek, hogy vesztegetés és korrupció esetén hasonló büntetésekre számíthatnak. Az utóbbi két-három évben a kínai hatóságok már folyamatosan azt kommunikálták, hogy szigorúan fel fognak lépni a korrupció ellen.

A sziderit importja tavaly 42 százalékkal emelkedett Kínában, miután az acélgyártás is rekordot ért el. A Rio Tinto kínai eladásai tavaly már felülmúlták az észak-amerikai és az európai piacokon tapasztalt bevételeket, a teljes árbevétel 24,3 százalékát Kínában érte el a cég.

"Kínában nagyon fontos, hogy tisztában legyünk a helyi környezettel és kultúrával. Ők nehezen viselik el, ha külföldi cégek stratégiai vállalatokban szereznek befolyást, ez komoly kihívás mindenki számára" - nyilatkozta korábban a BBC-nek Aditya Mittal, a világ legnagyobb acélgyártójának, az Arcelor Mittalnak a pénzügyi igazgatója.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!