Hosszú ideje húzódó ügyben hozott döntést hétfőn a kínai bíróság: több éves börtönre ítélték a világ egyik legnagyobb bányaipari cégének vezetőit. A vádlottak bevallották, hogy megpróbálták megvesztegetni őket a kínai acélgyártók vezérei, azonban a vádban szereplő összeget vitatták.
Az alapanyagról alkudoztak
Az ausztrál Stern Hu és három munkatársa a gyanú szerint megpróbált külön árat meghatározni a kínai acélgyártóknak, hogy azok az ausztrál cégektől vegyék az acél egyik alapanyagának számító szideritet (vaspát). Emellett a négy üzletembert bűnösnek találták kereskedelmi titkok megsértésében is.
Az egy ausztrál és három kínai dolgozót még február elején vádolták meg a kínai hatóságok azzal, hogy összesen 13,5 millió dollárt fogadtak el azért, hogy a kínai acélgyártóknak külön árat határozzanak meg a szideritre. A vád szerint a tavalyi ártárgyalások során történt vesztegetés, a kínai gyártók elégtelennek tartották a Rio Tinto által javasolt 33 százalékos árcsökkentést. A vád szerint éppen azért próbáltak a kínai cégek vesztegetéssel kedvezőbb árat elérni, mert hónapokig nem sikerült megállapodni a nyersanyag áráról. A sziderit idei áráról tovább folynak a tárgyalások, miután az ausztrál cég 90 százalékkal kívánja emelni a sziderit árát, a kínaiak viszont ezt nem fogadják el.
A tárgyalás a múlt héten a már említett kereskedelmi titkok miatt zárt ajtók mögött zajlott, majd a bíróság hétfőn hozta meg az ítéletet. Stern Hu 10 éves börtönbüntetést kapott, kínai munkatársai pedig tizennégy, hét és nyolc évig élvezhetik a kínai börtönök vendégszeretetét. A kínai törvények értelmében egyébként a négy menedzser 27 évig terjedő börtönt kaphatott, ebből a szempontból tehát még olcsón megúszták.
Érdekesség, hogy arról egyelőre nem érkeztek hírek, milyen büntetést kaptak azok, akik megvesztegették az ausztrál bányatársaság munkatársait, de a kínai törvényhozást ismerve elképzelhető, hogy ők még súlyosabban bűnhődnek.
Kishíján nemzetközi konfliktushoz vezetett
A négy ember letartóztatása miatt az utóbbi hónapokban megromlott Ausztrália és Kína kapcsolata. A Rio Tinto első lépésben visszalépett egy 19,5 milliárd dolláros befektetéstől, melynek keretében az állami tulajdonú Aluminium Corp.-ban vásároltak volna tulajdonrészt, majd a felek szüneteltették a tárgyalásokat a sziderit idei áráról.
A kapcsolatok akkor javultak, amikor Kína úgy döntött, hogy az ausztráloktól vesz gázt, majd egy közös projektet indítottak a Rio Tintóval.
Szakemberek szerint a súlyos büntetések részben annak köszönhetők, hogy Kína példát akart statuálni az ausztrál bányatársasággal, demonstrálni akarja a külföldi cégeknek, hogy vesztegetés és korrupció esetén hasonló büntetésekre számíthatnak. Az utóbbi két-három évben a kínai hatóságok már folyamatosan azt kommunikálták, hogy szigorúan fel fognak lépni a korrupció ellen.
A sziderit importja tavaly 42 százalékkal emelkedett Kínában, miután az acélgyártás is rekordot ért el. A Rio Tinto kínai eladásai tavaly már felülmúlták az észak-amerikai és az európai piacokon tapasztalt bevételeket, a teljes árbevétel 24,3 százalékát Kínában érte el a cég.
"Kínában nagyon fontos, hogy tisztában legyünk a helyi környezettel és kultúrával. Ők nehezen viselik el, ha külföldi cégek stratégiai vállalatokban szereznek befolyást, ez komoly kihívás mindenki számára" - nyilatkozta korábban a BBC-nek Aditya Mittal, a világ legnagyobb acélgyártójának, az Arcelor Mittalnak a pénzügyi igazgatója.
Menedzsment Fórum