Az alkalmasság felmérése korántsem merül ki a szóbeli elbeszélgetés eseményében, legtöbbször előkerülnek a számos vállalat által előszeretettel alkalmazott tesztek. Bűvös, megfoghatatlan eszköz - retten meg minden munkavállaló. Pedig csupán az ismeretlenség és a tájékozatlanság miatt válik rémisztő mumussá a papír-ceruza alapú vizsgáztatás. Egészséges esetben a tanácsadó azért kíváncsi a dolgozó teszteredményeire, hogy megerősítését vagy cáfolatát kapja a korábbi, személyes interjún meghozott szakvéleménynek.
A tesztek pedig lényege éppen abban rejlik, hogy készülni rájuk nem igazán lehet. Sokszor ugyanis nem csak egyetlen jó válasz vagy megoldás létezik, mivel a tanácsadó az egyéniségre, a dolgozó egyedi vonásaira szeretne fényt deríteni. A munkavállaló tehát feloldozást nyer rettegései alól, félelme helyett bátorsága és önvállalása az, ami sikerre vezeti.
Az álláskeresőnek fontos tudnia azt is, hogy minden esetben tiszte és joga megérdeklődni, milyen céllal kívánják tőle, hogy kérdőívtételek sokaságáról véleményt alkosson. A pályázónak ugyanígy joga és szabadsága, hogy az eredményeket is kézhez kapja, írja a Népszabadság.
Alaptalanul félnek a tesztektől az álláskeresők
Az új állást keresőknek ma már gyakran két-három lépcsőben is bizonyítani kell rátermettségüket az adott munkára, ennek során pedig a legváltozatosabb próbatételeken esnek át. Az alkalmasság felmérésének munkáltatók által kedvelt eszköze a teszt, amelytől viszont a munkavállalók többsége megretten, derül ki a Népszabadság cikkéből.