Minél több embert ismerünk, annál több esélyünk van munkát találni. Azonban nem feltétlenül protekcióról van szó: a kapcsolati háló sűrűsége sokkal inkább azzal segíti a legjobb állás megtalálását, hogy megfelelő időben megszerezhető információhoz juttat. Adott esetben bármilyen tény, adat, pletyka segíthet, például a cégek kivonulásáról, vagy alapításáról szólóak, iparági és egyéb trendek.
Már az információ passzív befogadásával is jelentős előnyre [ajanlo=73][igazitas=left/] tehet szert az álláskereső, ha pedig aktívan tájékozódik, kutat (konferencián, nyilvános fórumokon), egyre inkább eligazodik az álláskeresési labirintusban. A siker esélye tovább növelhető a megfelelő nevek ismeretével, használatával. A személyügyi vezetőnél is biztosabban talál célba a névre szóló levél, de legalább ilyen fontos a referenciaszemély nevének említése is. Ha pedig az illetékes egy ilyen, nevekkel operáló pályázatra nem reagál, legalább annyit megtudtunk, hogy az adott cégnél feltehetően szervezetlenség, személytelen légkör uralkodik.
Álláskeresés aktív kapcsolatépítéssel
Az álláskeresésnél nem célszerű csak a hirdetésekre hagyatkozni, a társadalmi, szociális mozgásterek, vagyis a kapcsolati háló legalább ilyen fontos a megfelelő információ megszerzésében, írja a Népszabadság.