2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elsősorban az elektronikai és fogyasztási cikkeket gyártó, észak-amerikai és európai vállalatok állnak a kínai cégek érdeklődésének középpontjában, amelyek a kínai kormány erősödő nyomásának hatására globális értékesítő hálózatok kiépítésén dolgoznak.

Ezek a cégek leginkább az erős márkával vagy technológiával rendelkező partnereket keresik, amelyeknek ugyanakkor a versenyben létfontosságú az olcsóbb gyártási lehetőségek megtalálása, nyilatkozták a Reuters-nek bankár és ügyvéd szakértők. "Az első célpontjuk a természetes erőforrások és nyersanyagok kiaknázása, de a terjeszkedés tovább folytatódik. Szeretnének szert tenni egy globális márkára, egy globális elosztó-hálózatra, valamint az innovatív technológiához való hozzáférés is fontos szempont" - vélik a szakemberek.

A legfrissebb ilyen ügyletek közé tartozik a kínai televízió- és mobiltelefon-kereskedő, a TCL International Holdings, amely két francia céggel alapított idén vegyesvállalatot: a szórakoztatóelektronikai cikkeket gyártó Thomsonnal és az Alcatellel. Szakértők úgy vélik, a következő esélyes üzletek az első számú kínai acélgyártóhoz, a Baosteel-hez, valamint a háztartási készülékekkel foglalkozó Csing-dao Haierhez kötődhetnek.

Október közepéig 43 üzletet kötöttek a kínai és a tengerentúli vállalatok, ezek értéke megközelítette a kétmilliárd dollárt. A felvásárlások és vegyesvállalatok szerződéseinek értéke Amerikában 78 százalékot, Európában 25 százalékot meghaladó mértékben növekedett. A beruházási kedvet a kínai kormány is szeretné élénkíteni, ennek érdekében részletes listát adott ki például az Egyesült Államok-beli cégvásárlási lehetőségekről. Kína hosszútávú célja ugyanis egyértelműen a multinacionális cégek fejlesztése.

Ennek ellenére valószínűleg a következő tíz évben még nem lesz jellemző a kínai vállatok dominanciája az Egyesült Államokban, a befektetés mértéke azonban mindenképp jelentősen megnő majd, vélik egyes szakértők. Mások úgy látják, a növekvő piacra csak kis számú, valóban világszínvonalú kínai cég tud majd beférkőzni. Annyi biztos, hogy a '80-as évekbeli japán "invázióhoz" hasonlóval egyelőre nem kell számolnunk.

(Menedzsment Fórum)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!