Az arculat-meghatározó program célja, hogy a négy kiemelt területet a térség jól azonosítható, fejlett turisztikai központjaivá tegye.
A Velencei-tónál a sport- és hobby-kínálat bővítése, a családi és ifjúsági turizmus feltételeinek javítása, a környezeti színvonal és az infrastruktúra fejlesztése a legfőbb feladat. A szakértők javasolják néhány állandó, többfunkciós eseményközpont felépítését is, amely a kulturális ajánlatokkal jelentősen növelné a turizmus hatékonyságát.
Tata térségében a történelmi értékek jobb kihasználása, valamint a tóhoz és a térség fürdőihez kapcsolódó turizmus fejlesztése a cél. A kulturális attrakció érdekében javasolt a Tatai Fesztiváliroda, illetve egy színház- és rendezvényközpont létrehozása.
Székesfehérvár és környéke elsősorban a kulturális és az üzleti turizmushoz ideális terület. A kulturális, művészeti kínálat bővítésén túl a szervezeti háttér korszerűsítését javasolják a szakértők. Az üzleti turizmus fellendítéséhez egy többfunkciós konferenciaközpont felépítését, illetve a szállodai kapacitás bővítését tartják szükségesnek.
Veszprém és a Magas Bakony térségében a falusi kézművesipar hagyományaira lehet építeni a fejlesztéseket, illetve a táj adottságaihoz illeszkedően üdülőfalu, natúrpark létesítése lehetséges. Veszprémben - Székesfehérvárhoz hasonlóan - a konferenciaturizmus feltételeinek javítása az egyik fő feladat.
A legnagyobb horderejű javasolt fejlesztés egy tematikus park létrehozása a térségben. Európában ma 19 nagy (és 45 közepes méretű) tematikus park működik, ilyen a Párizs-közeli Eurodisney (évi 12,5 millió látogatóval és csak a belépők árából évi 110 milliárd forintnyi bevétellel), vagy a dániai Legoland (1,4 millió látogató, 6,6 milliárd Ft bevétel).
A hazai tematikus park létrehozását erősíti a térség kitűnő földrajzi helyzete - Bécs, Budapest és a Balaton, illetve az autópályák közelsége, és a már meglévő tranzitforgalom. A pontos koncepció kialakítása, a helyszín kijelölése, a finanszírozás megszervezése további feladat. A szakértők szerint a park kialakítása összesen mintegy 40 milliárd forintba kerülne, megvalósítása esetén nemcsak a régió, hanem az ország egyik meghatározó turisztikai attrakciója lehet.
Átfogó program a közép-dunántúli idegenforgalmi régió fejlesztésére
A közép-dunántúli idegenforgalmi régió lemaradt a turisztikai versenyben, adottságait tekintve ugyanakkor a térség jóval többre hivatott.