Az együttműködés az üzemanyagként szegényített uránt (U-238 izotóp) használó úgynevezett Traveling-Wave Reactor, azaz TWR technológia fejlesztésére irányul. A reaktor kialakítása szükségtelenné teszi moderátorok (grafit, vagy nehézvíz) alkalmazását, ami növeli a technológia biztonságát.
A 4S modell a Toshiba tervei szerint az idén ősszel kapja meg a kivitelezési engedélyt az amerikai hatóságoktól, és az első ilyen létesítmény építése akár már 2014-ben is megkezdődhet. A Toshiba szerint a 4S reaktorban alkalmazott technológiának akár 80 százalékát is át lehet vinni a TWR reaktorba.A TWR fejlesztésének legnagyobb kihívása a nukleáris reakcióval szemben hosszú időn keresztül ellenálló anyagok kifejlesztése. Ennek megoldására több mint 10 évet szánnak. Amennyiben az erőfeszítés sikerrel jár, a reaktor tömeggyártását valószínűleg a Toshiba végzi majd.
A gyengített urán szinte teljes egészében az U-238 izotópból áll. Az U-238 sugárzásának felezési ideje 4,5 milliárd év. A gyengített urán az atomipar hulladéka. A világ atomhulladék tárolóiban 1,1 millió tonna gyengített urán fekszik. A mennyiség évente 46 ezer tonnával gyarapodik.
Bill Gates személyes vagyonából tervezi finanszírozni a fejlesztési erőfeszítéseket.
MTI/Menedzsment Fórum