A testület felkérte Tarlós István főpolgármestert, hogy intézkedjen a koncepció megvalósíthatóságához szükséges vizsgálatok, külső egyeztetések lefolytatásáról, majd készítsen konkrét döntési javaslatot a testület részére. A koncepció szerint a BKK Közút Zrt. látná el a jövőben az operatív közútkezelői feladatokat a BKK helyett.
Az elfogadott előterjesztés szerint - amelyet Tarlós István, Kocsis Máté önkormányzati és rendészeti tanácsnok, valamint Sidó Szabolcs városigazgató jegyez - az átszervezés célja, hogy növeljék a két társaság működésének hatékonyságát és gazdaságosabb legyen a finanszírozás, ugyanakkor a BKK koordinatív és integratív szerepének meg kell maradnia - írták.
A koncepció szerint a BKK-nak elsősorban közlekedésszervezőként kell jelen lennie a főváros integrált városüzemeltetési modelljében, az operatív közútkezelői feladatokat át kell átadni a BKK Közút részére. A szerdai döntés értelmében az utóbbi társaság ezentúl Budapest Közút Zrt. néven látja el feladatait.
A BKK jelenlegi ellenőrzési feladatainak egy része a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatósághoz (FÖRI) kerülne át. Új feladatként a közúttársasághoz kerülne egyebek mellett a közútkezelési igazgatási tevékenység, a taxiállomások létesítése, üzemeltetése, megszüntetése, a teherforgalmi közszolgáltatások - citylogisztika, a parkolási közszolgáltatások, valamint a közútkezelés és -üzemeltetés körében felmerülő út- és hídfelújítási feladatok, forgalomtechnikai kiskorrekciós beavatkozások. A FÖRI feladata lenne a teherforgalmi behajtás ellenőrzése, valamint a közúti forgalomszervezéshez kapcsolódóan a közútkezelési engedélyek betartásának helyszíni ellenőrzése.
A BKK Közút jelenleg a BKK egyszemélyi tulajdonában lévő in-house társaságként látja el feladatait, a BKK megrendelésében. A javaslat szerint tulajdonjogi helyzetére több megoldás is lehetséges: a társaság továbbra is a BKK tulajdonában maradna vagy átkerülne a Városigazgatóság tulajdonába, a társaság feletti tulajdonosi jogok gyakorlása megbízással kerülne át a Városigazgatósághoz, vagy átkerülne az önkormányzat közvetlen tulajdonába. Az új rendszer a tervek szerint 2016. január elsejétől működhetne. Az előterjesztést 26 igen szavazattal, 2 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett fogadta el a Fővárosi Közgyűlés.
MTI