Belső pályáztatás
Napjainkban, amikor a munkáltatók különös gonddal kívánnak eljárni átszervezés esetén, gyakori, hogy az új munkaszervezetben kialakított munkakörökre belső pályázat alapján választják ki a munkavállalókat.
Belső pályázat alkalmazása esetén a munkáltató az új munkakörök kialakítását követően tájékoztatja a munkavállalókat az új munkaszervezetben betölthető munkakörökről, az azok betöltéséhez szükséges pályázati feltételekről, illetve meghatározza a pályázatok leadásának határidejét. Ilyen esetben valamennyi munkavállaló megfelelő tájékoztatást kap a megpályázható munkakörökről, illetve betöltési feltételekről.
Belső pályáztatás esetén azonban előfordulhat, hogy a munkavállaló felmondólevelét kézhez kapva megtámadja a felmondást a bíróság előtt arra hivatkozva, hogy az átszervezésre alapított felmondása jogellenes, tekintettel arra, hogy "indokolatlan" minőségi csere következett be, amikor az adott munkakörre nem az ő pályázatát fogadták el, hanem egy másik munkavállalóét, akinek a végzettsége, szakmai gyakorlata a minőségi cserét nem indokolta.
Ez a felfogás azért téves, mert minőségi csere esetén az adott munkakör betöltéséhez szükséges képesítési feltételeket módosítja a munkáltató, és ezért az adott munkakör betöltéséhez alkalmaz magasabban képzett munkavállalót. Belső pályázatra a munkakörök megváltoztatásával is járó átszervezés esetén kerül sor, amikor a munkavállalók eredeti munkaköre megszűnik, míg minőségi csere esetén az eredeti munkakör nem szűnik meg, de ahhoz eltérő képesítési követelmény kapcsolódik.
A fentiekben leírt követelmények miatt a munkáltató felmondáshoz is vezető intézkedései során nagyon körültekintően célszerű eljárni, előre megtervezve az egyes lépéseket, meghatározva a döntési szinteket és megfelelően dokumentálva azokat.
Átszervezve és kirúgva
Jelen írásunkban az átszervezésre alapított munkáltatói rendes felmondás alakszerűségi és tartalmi követelményeit kívánjuk bemutatni.