Az autófinanszírozás volumene az első negyedévben elérte a 158,6 milliárd forintot, ami az előző év átlagához képest másfél százalékos csökkenést jelent. Az előző év azonos időszakához viszonyított növekedés elsődleges oka a szövetség szerint a finanszírozott gépjárművek árának emelkedése és az önrész további csökkenése. Ezek együttesen kompenzálták a finanszírozott gépjárművek számának több mint tíz százalékos visszaesését - tartalmazza a Magyar Lízingszövetség sajtóközleménye.
A lízingcégek által finanszírozott összvolumen az első negyedévben 257 milliárd forint volt, ennek több mint 33 százalékát, 87 milliárd forintot helyeztek ki a kkv-szektorhoz. A finanszírozott eszközök értéke ebben az időszakban 343 milliárd forintot tett ki, ami hét százalékkal haladja meg a 2006. év azonos időszakit. Az ingatlanlízinget néhány nagy üzlet és a lakásfinanszírozás folyamatos térnyerése jellemezte, az első negyedévben a lakások a teljes ingatlanlízing volumen 23 százalékát tették ki.
Növekedett a lízingcégek kockázata
A személygépjármű finanszírozásban az önrész csökkenése tovább növelte a lízingcégek kockázatát. Az átlagos önrész jelenleg 27 százalékos, szemben a két évvel ezelőtti 35 és az egy évvel ezelőtti 30 százalékkal.
Az autófinanszírozás területén a kiélezett versenyben az autók értéke az alacsony kezdőrészlet és a hosszú futamidő miatt folyamatosan elmarad a finanszírozási értéktől, ami a lízingcégnek és az ügyfélnek is extra kockázatot jelent. A piac konszolidálódhat - hangsúlyozta Lévai Gábor, a szövetség főtitkára - a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) a múlt héten megjelent ajánlásaival. A PSZÁF egyebek között azt javasolja, hogy a minimális kezdőrészlet mértéke
emelkedjen húsz százalékra, a szerződések futamideje pedig legyen nagyobb összhangban a gépjárművek élettartamával és csökkenjen le hat, de maximum nyolc évre a jelenleg elterjedt tíz éves, vagy ennél is hosszabb futamidőről.
A haszonjármű-finanszírozás az egy évvel korábbihoz képest hét százalékkal bővült az idén az első negyedévben, ezzel a lízingpiac mintegy 14 százalékát teszi ki. A lízingcégek ebben az időszakban 36,3 milliárd forint értékben, mintegy 4100 haszonjárművet finanszíroztak.
A gépberendezés- és IT-eszköz-lízing kihelyezése 14 százalékkal emelkedett, a tavalyi éves átlaghoz viszonyítva azonban 11 százalékkal csökkent. Ez abszolút értékben 31 milliárd forintos finanszírozást jelentett, ami a teljes piac 12 százaléka.