A javaslatok az ipari termékeket érintik, és nagyrészt a vámtételek "összenyomására" irányulnak, ami a tarifacsúcsok és a magas tarifák kiküszöbölését, valamint az úgynevezett tarifaeszkaláció számottevő mérséklését jelenti.
Tarifaeszkaláció az, amikor a nyersanyagok vámja viszonylag alacsony - esetleg nulla -, a félkész termékeké közepesen magas, a feldolgozott termékeké pedig magas. Ez a rendszer, amelyet számos fejlett ország alkalmaz, a gyakorlatban nagyobb védettséget biztosít a feldolgozó tevékenységnek, mint amit a vámtarifa önmagában mutat, ezért fékezheti a feldolgozóipar bővítését a fejlődő országokban.
Az unió azzal a céllal terjesztette elő javaslatait a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) égisze alatt folyó tárgyalásokon, hogy a fejlődő országok exportjának több mint 70 százalékát képviselő nem mezőgazdasági termékek teljes körében jelentős mértékű liberalizáció valósulhasson meg.Ugyancsak a fejlődők érdekeit szolgálná az a kezdeményezése, hogy a WTO-tagok számolják fel a nyersanyagok exportját sújtó valamennyi korlátozó intézkedést, és nagymértékben csökkentsék a textil- és cipőipari termékek vámtarifáit úgy, hogy azok egy közös - és a nullához lehető legközelebbi - sávban helyezkedjenek el.Az EU emellett készségét nyilvánította arra, hogy - a WTO-ban képviselt más kereskedelmi hatalmakkal együtt - bizonyos egyoldalú intézkedésekkel is segíti a fejlődőket.
Brüsszelben úgy látják, hogy noha a világkereskedelem liberalizálásáról folytatott tárgyalások korábbi fordulóin a piacra jutás számos akadályát sikerült kiküszöbölni, az eredmény mégis egyenetlen tarifaszerkezetek kusza hálója lett. Az egyes WTO-tagok vámlistáiban megtalálható kiugróan magas, illetve alacsony tarifák pedig továbbra is gátolják a termelési tényezők optimális eloszlását.Az unió álláspontja szerint azonban önmagában még a most általa javasolt "tarifaösszenyomási mechanizmus" sem lenne kielégítő. A WTO dohai miniszteri értekezletén ugyanis, ahol a legutóbbi tárgyalási forduló elindításáról megállapodtak, a tagországok azt is vállalták, hogy a fejlesztés szempontjait állítják a fontossági rangsor élére a tárgyalásokon. Ezért még bátrabb kezdeményezésekre lenne szükség, amelyekkel e mechanizmusnál is jóval nagyobb mértékű vámcsökkentéseket lehetne elérni a fejlődő, illetve a legkevésbé fejlett országok számára különösen fontos termékek esetében - hangoztatják a bizottság illetékesei.
Az EU vámcsökkentési javaslatai
Az EU csütörtökön új vámcsökkentési javaslatokat terjesztett elő Genfben, a világkereskedelem liberalizálásáról folyó tárgyalásokon.