Hans-Werner Sinn úgy véli, hogy május 1-től sok szakmunkás is érkezik, olyanok, akiket eddig hiába kerestek a gazdasági konjunktúra nyomán már munkaerőhiánnyal küzdő német cégek.
A bevándorlás a szociális rendszeren is segít - véli Sinn, aki szerint a vendégmunkásokat már évek óta fogadó Nagy-Britannia példája is azt mutatja, hogy nem betanított munkások érkeznek, hanem képzett munkaerő.
A németeknél borúlátóbban és kevésbé tájékozottan tekintenek a május 1-i munkaerőpiaci nyitás elé mint az osztrákok, ugyanakkor mindkét országban a lehetséges érkezők közül a magyarokat látnák a legszívesebben. A felső-ausztriai IMAS-intézet két országban végzett februári felmérése szerint, míg az osztrákok 71 százaléka, a németeknek csak 67 százaléka vár egyértelműen negatív hatásokat. Németországban a kifejezetten optimisták aránya is nagyobb: 16 százalék egyértelműen pozitív változásokra számít, ez az arány Ausztriában csak 12 százalék.
Az IMAS ugyanakkor azt is megkérdezte, hogy mely országok munkavállalóit látnák legszívesebben a két országban. Az Ausztriában megkérdezettek 18 százaléka tette a magyar munkavállalókat az első helyre, majd a szlovének következnek 17 százalékkal, és a horvátok 15 százalékkal. A németeknél 27 százalékot kaptak a magyarok, illetve a lengyelek.
MTI