3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Magyar Villamos Művek (MVM) csoportnak kell létrehoznia a gáztőzsdét, az áram árába pedig kilowattóránként 1,20 forintos kapcsolt termelésszerkezet-átalakítási díjat kell beépíteni a parlament által hétfőn elfogadott törvénymódosító javaslat szerint.

A Ház az országgyűlési képviselők javadalmazásáról szóló törvénnyel együtt módosította hétfőn a gáz- és a villamosenergia-törvényt. Ez utóbbiban a hővel kapcsoltan áramot termelő, 50 megawatt feletti teljesítményű erőműveket kizárják a további támogatásból. Az egyik ilyen erőmű a budapesti távfűtéses háztartások nagy részét ellátó Budapesti Erőmű. A gáztőzsdét 2013. január 1-jétől kell üzemeltetni.

A törvény ugyan nem nevezi meg az MVM-et a gáztőzsde tulajdonosaként, de a létrehozását a villamosenergiarendszer-irányító vagy annak egy többségi tulajdonában lévő cég számára írja elő azzal, hogy ha a gáztőzsde nyereségessé válik, akkor lehetőség lesz a részvények egy részének eladására. A törvénymódosítás hatályának időpontjában földgázszállításra jogosult társaságok egyenként 10 százaléknyi részvényt szerezhetnek. Jelenleg a Mol-csoporthoz tartozó FGSZ Földgázszállító Zrt.-nek és az MVM-csoporthoz tartozó OVIT Zrt.-nek van gázszállítói engedélye.

A villamosenergia-törvény módosításában az 1,20 forint/kilowattóra támogatási mérték lényegében nem jelent csökkentést, és azt változatlanul a végfelhasználó fizeti meg. A változás lényege az, hogy eddig nem fix összeg volt a támogatás mértéke, alapja a tőzsdei áramár volt.

A módosítás az eddigi helyett "kapcsolt mérlegkör" működtetését írja elő a rendszerirányító Mavir számára. Ennek tagjai azok a hővel kapcsoltan áramot termelő, 50 megawatt teljesítményt el nem érő erőművek lehetnek, amelyek a korábbi, úgynevezett kötelező átvételi rendszerben (kát) 2011. június 1-jén támogatást kaptak és azok is, akik számára a támogatás 2011. július 1-jén megszűnik.

A törvénymódosító javaslat indoklása szerint a szervezett földgázpiac szabályait "pontosították" azzal, hogy a villamosenergia-törvény szabályait alkalmazták ebben is. A villamosenergia-törvény módosítását pedig a gyakorlati tapasztalatokkal indokolja az előterjesztő, hozzáfűzve: "mivel 2011. július 1-jei hatállyal sor kerül a fosszilis tüzelőanyaggal villamos energiát hővel kapcsoltan termelők kivezetésére a kötelező átvétel rendszeréből, szükséges a VET (villamosenergia-törvény) módosítása akként, hogy a kapcsoltan termelők számára a piaci értékesítésre való felkészülést szolgáló rendelkezések kerüljenek bevezetésre".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!