"A földgáz biztonsági készlet mértékéről, értékesítéséről és visszapótlásáról" szóló miniszteri rendelet ugyan nem nevezi meg az MVM-et vagy leányvállalatát, de jól behatárolhatóan körülírja a kedvezményezettet. A minisztériumban az MTI kérdésére nem kívántak információt adni.
A rendelet értelmében 2011. július 1-jétől a biztonsági földgázkészlet 1,2 milliárd köbméter helyett 915 millió köbméter lesz a 2012 június végéig tartó gázévben. A nehezen értelmezhető jogi szövegből az derül ki, hogy a 285 millió köbméter különbözetből a "kedvezményezett" is részesül.
A rendelet szerint "a távfűtésben részesülő fogyasztók ellátásbiztonsága érdekében, a távhő és a kapcsoltan hőtermelő társaságoknak értékesítésre történő felajánlás céljából" ezt a meg nem nevezett céget 6,8 millió gigajoule-nyi földgázmennyiség illeti meg, míg a szintén meg nem nevezett, de körülírás szerint 2,9 millió gigajoule pedig két cégé, az E.ON Földgáz Trade Zrt.-é és a Tigázé. A jogszabály szerint ezt az egyetemes (tehát döntően a lakossági) szolgáltatásra jogosult felhasználók ellátásbiztonsága érdekében az egyetemes szolgáltatóknak kell felajánlani.
A miniszteri rendelet ismerteti, hogy a meg nem nevezett kedvezményezett - minden bizonnyal az MVM, vagy leányvállalata - jogosult a 2011. július elsején kezdődő 2011/2012-es gázévre a határkeresztező kapacitásokat lekötni a nyugati vezetéket összekötő mosonmagyaróvári, illetve az ukrán határon lévő beregdaróci úgynevezett betáplálási pontokon.
Baji Csaba, az MVM vezérigazgatója februárban egy sajtóbeszélgetésen azt mondta: meg akarják erősíteni a társaságcsoport belföldi helyzetét, és megvizsgálják új tevékenységek bevezetését is", ezek között a gázkereskedelmet említette. Akkor a vezérigazgató azt közölte, hogy az MVM Partnernek van erre szóló engedélye, és fontolgatták, hogy az MVM csoport évi 1,5-2 milliárd köbméter földgázigényét érdemes-e ilyen módon biztosítani.
MTI