A szaktárca közleménye idézi Bencsik János klíma- és energiaügyért felelős államtitkárt, aki a Magyar Termálenergia Társaság VII. Nemzetközi Geotermikus Konferenciáján beszélt.
Az államtitkár elmondta, hogy egységes megújuló törvényt alkotnak, amellyel a szabályozást kívánják egyszerűsíteni. A több mint 120 különböző jogszabályban elszórva találhatók a rendelkezések, a rendszer nem átlátható, alkalmazása ezért a termelők és a hatóságok számára is nehézséget jelent - közölte.
A szabályozás egyszerűsítése javítja Magyarország versenyképességét a környező országokhoz viszonyítva a beruházásokért folyó vetélkedésben - emelte ki azzal, hogy folyamatban van a megújuló és alternatív energiaforrások átvételi támogatásának átalakítása, technológia típusonként és méretkategóriánként differenciált átvételi ár bevezetése tervezett.
Az államtitkár szerint Magyarországon komoly tartalékok vannak a geotermikus energia szerepének növelésében, az ebből előállított energia mennyisége tíz év alatt megnégyszereződhet.
A konferencián Bencsik János azt hangsúlyozta, hogy a lakossági és közintézményi hőtermelésben a tavalyi 12 százalékról 2030-ra 32 százalékra növelhető a megújulók részaránya.
A készülő Nemzeti Energiastratégia a gazdaság dekarbonizációjának kiemelt eszközeként kezeli a megújuló energiaforrások részesedésének növelését; a megújuló energia leggazdaságosabban a hőtermelésben hasznosítható, így elterjedésének elősegítése leginkább a hasznos hő előállításában és a közösségi célú felhasználásban indokolt.
MTI