2012-ről 2013-ra az állami intézmények, köztük a Miniszterelnöki Hivatal, az NMHH vagy a Magyar Posta kétszer akkora összeget fordítottak médiavásárlásra a főbb médiatípusokban, mint tavaly. A Kantar Media besorolása szerint az állami intézmény és fejlesztés néven nyilvántartott kategória a legdinamikusabb szegmensnek tekinthető a hirdetési piacon. Ennek megfelelően a kormányzati befektetések egyre komolyabb piacalakító tényezőnek tekinthetők idehaza.
Jellemző a piac alakulására, hogy a legtöbbet költő kategória, a gyógyhatású készítmények (OTC) mindössze 2 százalékkal tudott nőni. Ráadásul a kormányzati hirdetések duplázódása, valamint az OTC minimális növekedése sem volt elég ahhoz, hogy a piac 2013-ban nőni tudjon az egy évvel korábbi szintjéhez képest. A Carat várakozása szerint a tavalyi 1,1 százalékos visszacsúszást fogjuk látni az idén is.
Pedig a világ egyik legnagyobb médiaügynökségi hálózata szerint világviszonylatban idén 4,8, jövőre pedig 5 százalékos növekedést lehet majd feljegyezni. A legvisszafogottabb régió a nyugat-európai 1,8 százalékos bővüléssel, de az elmúlt két év visszaesése után ez már pozitívumnak tekinthető. A lista másik végén, vagyis a legdinamikusabb piacon, a latin-amerikain 13 százalékos ugrást vár a Carat. A minket talán leginkább érdeklő régióban, a közép-kelet-európaiban az átlagnak megfelelő, tehát 4,8-5 százalékos növekedést jósolnak.
Ennek megfelelően a magyar piac igazán lemaradónak számít még annak ellenére is, hogy a kormányzati megrendelések duplázódtak. A magyar piaci szereplők tehát szenvednek, kivéve azokat, amelyek részesülnek az állami mannából.
Kapcsolódó anyagok a 2013-as folyamatokról:
A digitális reklámpiac 15 százalékkal nőtt 2013-ban
175 milliárd forint ment reklámokra 2013-ban
A Carat a magyar piaci folyamatok alakulásának magyarázatát egyébként nem viszi túlzásba, a már sokszor és sokat halott magyarázatot, a kiszámíthatatlan gazdaságpolitikát veszi elő. Valamint arra is rámutatnak, hogy a makrogazdasági mutatók egyértelmű növekedésére van szükség ahhoz, hogy a médiapiac is növekedési pályára álljon. Ehhez mi a magunk részéről azt tudjuk hozzátenni (bár nem vagyunk különösebb reklámszakemberek), hogy a fogyasztásnak kell nőnie a reklámpiac felfutásához.
A Carat egyébként a nyomtatott sajtó kivételével valamennyi mediatípus esetében növekedést vár a közeljövőben. Ugyan az összesített piaci költések megoszlását tekintve még mindig a tévé tekinthető az első számú médiumnak, de a valódi nyertes a digitális média, amely több fejlett országban már átvette a vezetést. Az ügynökség szerint a tendencia a jövőben is folytatódni fog, elsősorban a mobileszközök és mobilinternet további intenzív terjeszkedése miatt.
Utóbbi várakozás Magyarországra is igaz, ám nálunk valamennyi eszköz közül csak a digitális médiában számítanak növekedésre. Az offline médiában tapasztalható visszaesést valamelyest ugyan kompenzálják az internet-alapú megoldások, ám még mindig a televízió-reklámra költenek a legtöbbet a hirdetők. A digitális megoldásokon belül továbbra is a display piac realizálja a legtöbb bevételt, növekedési ütemét tekintve azonban a keresőmarketing (search), a videomegosztókon megjelenő reklámok, valamint a közösségi médiában és mobil eszközökön látható hirdetések nőnek a leginkább dinamikusan. A küszöbön álló digitális hatalomátvételt jól mutatja a tévépiac enyhe, de stabilnak tekinthető csökkenése is.
mfor.hu