Korlátozó országok
Ebbe a körbe tartozik Németország, Ausztria, és a jelenlegi információk szerint Hollandia. Ezekben a tagállamokban a csatlakozást követő években nem várható, hogy az új tagok polgárai szabadon mozoghatnak a munkaerőpiacon.
Ausztria és Németország esetében a 2+3+2 elv érvényes, tehát öt illetve hét évig korlátozzák a magyar munkavállalók szabad beáramlását.
Ezekben az államokban érvényben marad a jelenlegi kvótarendszer, illetve kivárási idő után válik lehetővé a munkavállalás.
Belgiumban és Franciaországban 2006 után valósul meg a korlátlan munkavállalás. Még két évig nem vállalhatunk munkát Finnországban sem, kivéve abban az esetben, ha az adott állásra nem akad hazai jelentkező.
Szabad mozgás korlátozása
A tagállamok nem kötelesek a munkavállalók szabad mozgását biztosítani minden esetben.
Megtagadható egy európai uniós polgár belépése egy másik tagállamba, amennyiben a személy belépése vagy ott-tartózkodása a közrend, közbiztonság vagy a közegészségügy tagállami szabályait sérti.
A tagállamoknak lehetőségük van tiltó szabályok alkalmazására bizonyos foglalkozások esetén, ha azokat a foglalkozásokat csak saját állampolgáraik tölthetik be, elsősorban a közhatalom gyakorlásához kapcsolódó foglalkozásoknál.
Tartózkodási engedély
A szabad munkavállalást már 2004 májusától biztosító országokban - Nagy-Britannia, Írország, Dánia és Svédország - három hónap ott tartózkodás után kell igényelni a tartózkodási engedélyt. Ehhez nem szükséges már állásban lenni az adott tagállamban, de mindenképpen bizonyítani kell, hogy biztosított a eu-polgár megélhetése. Ezt akár egy bankszámla-kivonattal is lehet igazolni.
Tájékoztató oldalak
Néhány példa a számtalan, uniós munkavállalással is foglalkozó internetes oldalra.
Az Európai képzési adatbázis sajnos gyakorlatilag használhatatlan.
A szintén hivatalos intézmény által fenntartott Euportal.hu meglehetősen alacsony információs értékkel bír.
Jóval érdekesebb az Uniós polgárok számára készült tájékoztató és állásközvetítő oldal.
Többszáz kategóriában kereshetünk az Eurunion.org oldalán, ahol uniós linkek találhatóak A-tól Z-ig.
Uniós állások
Brüsszeli Uniós hivatali állásajánlatok az Europen Personnel Selection Office oldalán találhatóak.
Brüsszelben Magyarországnak összesen 625 állást szeretnének fenntartani, bár hivatalosan az unió nem különböztetheti meg a jelentkezőket állampolgárságuk szerint. A 625-ös keretszám elméletileg már betelt, mivel a pályázatok beadásának határideje 2003-ban lejárt.
Zöld szám
Információkat kaphat a témával kapcsolatban a következő zöld számon: 06 80 38 2004.
Az Uniós munkavállalás ABC-je
Összegyűjtöttük Önnek a jelenleg aktuális leglényegesebb információkat az Európai Uniós munkavállalással kapcsolatban.