Amikor az Electronic Arts a múlt hónapban húsz százalékos részesedést vásárolt a cégben, és ezzel annak legnagyobb részvényesévé vált, a testvérek azonnal ellentámadásba lendültek. A héten készülnek tárgyalni egy lehetséges Electronic Arts-ellenes paktumról a többi tulajdonostárssal, akik között ott van a CDC állami bank is.
A Marionnaud-nál még rosszabb a helyzet. Ezt a céget Marcel Frydman alapította 1984-ben, és a családjának 25 százalékos részesedése van benne, 35 százaléknyi szavazati joggal. A parfümkereskedő cég vezetését viszont teljes egészében a család tartja a kezében: itt is az övék mind a négy szék az igazgatótanácsban, és ezen kívül még három másik felsővezetői poszt is.
A vállalat a múlt hónapban került bajba. Ugyan ezt megelőzően tagadták, hogy bármi gond lenne a könyvekkel, de decemberben váratlanul fény derült egy 97 millió eurós hiányra. A részvényesek emiatt vizsgálatot követelnek, a hitelező bankok pedig újra akarják tárgyalni a kondíciókat. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy egy belga bankár, Albert Frere öt százalékos részesedést szerzett a cégben. A befektető képviselői a héten tárgyalnak az Frydmannal, aki továbbra is arra törekszik, hogy megőrizze eddigi vezetői pozícióját.
Az még kétséges, hogy az új befektetők hogyan jutnak dűlőre a két vállalat csökönyös alapítóival, de a Financial Times értékelése szerint a hasonló helyzetben lévő francia cégek vezetőinek ez a két eset intő példa kell, hogy legyen a jövőre nézve.
Menedzsment Fórum
Az alapítók sodorják bajba a nagyra nőtt cégeket
Úgy tűnik, tipikusan a francia vállalatok betegsége, hogy a cégalapítók túl csökönyösen ragaszkodnak az igazgatótanácsban betöltött posztokhoz, amely előbb-utóbb súlyos gondokhoz vezethet.