2p

Óriási összegekkel terhelik a hazai gyógyszergyárakat, ami az ágazat visszaeséséhez vezet. Pedig az elmúlt években nemzetgazdaság húzóágazataként beszéltek a politikusok a gyógyszergyárakról, írja a Világgazdaság.

Ha nem változtat a kormány az iparpolitikán, drasztikusan visszaesik a hazai gyógyszergyártás – mondta Rózsa András, a Teva Magyarország vezérigazgatója egy tegnapi háttérbeszélgetésen. Két éve még azzal hitegették őket, hogy a nemzetgazdaság húzóágazata lesz az iparág, ám az időközben elfogadott gyógyszer-gazdaságossági törvény súlyos csapást mért az ágazatra.

A négy nagy magyar gyártó (Richter, Egis, Sanofi, Teva) az elmúlt két évben 6 milliárd forintos piacot veszített, s az ágazat ezen időszak alatt 71 milliárd forint forgalomarányos különadót fizetett be az Egészségbiztosítási Alapba. A tb által meghirdetett folyamatos árverseny is elsősorban őket sújtja, hiszen az általuk forgalmazott generikus készítmények piacán zajlik. A kedvezőtlen hatások miatt visszavágták a beruházásokat, a k+f kiadásokat, s csökkent a foglalkoztatás, ami nemzetgazdasági kár.

A kormány mostani megszorító csomagja szerint 15 milliárdot kellene megspórolni a gyógyszerkasszában, ez a cégek mellett – a támogatási kulcsok csökkentése miatt – a lakosságot is sújtja. Pedig a gyógyszerfogyasztás a támogatotti körben az elmúlt két esztendőben már 46 milliárddal csökkent, írja a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!