A bevételeknél a legjelentősebb fejlődést a tanulás mellett vállalkozók könyvelték el: 2,2 milliójuk alig marad el a taxisokétól.
Tavaly ismét jelentős volt a mozgás az egyéni vállalkozóknál - derül ki az adóhivatal legfrissebb elemzéséből. A 480 ezres adózói kör több mint 52 ezer új taggal bővült, míg 43 ezren adták vissza a vállalkozói igazolványt. A fluktuáció mellett tovább folytatódott az elmúlt években tapasztalt "belső vándorlás" is, változott a munkavégzés jellege szerinti összetétel.
Az egyéni gazdálkodók teljesítményének alakulását az a 345 ezer vállalkozó határozza meg, akik a tételes költségelszámolást választották. E kör átlagos árbevétele 4,9 millió forint volt tavaly. Ám a 12,3 százalékos átlagos árbevétel-növekedési ütem alig haladta meg az infláció dinamikáját. Az átlaghoz képest valamivel jobban növekedett a főállásúak bevétele, ami 6,1 millió forint volt. Kiemelkedő volt a nyugdíjasok teljesítménye, bevételük 18,3 százalékkal nőtt az előző évhez képest. Ugyanakkor a legjelentősebb növekedést a nappali tagozatos hallgatók könyvelhették el: ők megduplázták 1999-es eredményüket, bevételük -- átlagosan -- 2,2 millióra rúgott. Mindez azért is jelentős, mert eredményük a taxisok 2,3 millió forintos bevételétől alig maradt el.
Tavaly is veszteséggel zárt a mezőgazdaság és a kereskedelem. Sőt, az utóbbiban és a vendéglátásban a veszteség összege s a veszteséges vállalkozók száma is több volt a nyereségesekénél. Az építőiparban vállalkozók a növekvő bevételek ellenére sem zárták a tavalyi évet jó eredményekkel, felére csökkent a kimutatott jövedelem. A feldolgozóiparban dolgozók viszont növelték pozitív eredményüket.
Az egyetemisták az ideális vállalkozók
Veszteséggel zárták az évet a kereskedő és vendéglátó vállalkozók. Körükben nagyobb volt a veszteség összege és a veszteségesek száma, mint a nyereségeseké.