4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagyobb figyelmet és állami szerepvállalást várna el hazánk legnagyobb iparága, az elektronikai ipar, derült ki az Informatikai Vállalkozás Szövetségének elektronikai tagozata által tartott sajtótájékoztatón.

Magyarország rendkívül kedvező helyzetben van az elektronikai iparág tekintetében, ez az az iparág, ami a GDP több mint 5 százalékát adja, és a legnagyobb hazánkban, megelőzve az autógyártást. A terület fejlesztése tehát kitörési pont lehet a magyar gazdaság számára, ám ehhez fokozott állami szerepvállalásra lenne szükség.

Ezen hiányosságok orvoslása érdekében a holnapi napon megkezdi működését a nemzeti elektronikai kerekasztal, melynek kapcsán a kormány, az iparági szereplők, az Amerikai Kereskedelmi Kamara és egyéb érintettek bevonásával szeretnék elérni, hogy az iparág fejlesztése tudatosabban jelenhessen meg. Súlyát figyelembe véve az iparág talán joggal várja el, hogy a GDP kevesebb mint 2 százalékát adó, ám kiemelt figyelmet kapó turizmussal szemben az elektronikai gyártásra és fejlesztésre is jusson állami kapacitás.

A javaslatok közül talán a legfontosabb a kompetenciaközpontok létesítése, melyek több funkciót is képesek lennének betölteni, és 3-5 éven belül akár önfinanszírozóvá válnának, mondta Ambrus Zsolt, a szervezet vezetője.

A 75 ezer munkavállalót foglalkoztató iparág nem feltétlenül pénzt kér az államtól, elsősorban infrastrukturális és szervezési feladatokra lenne szükség. Bár léteznek magáncégek által létrehozott hasonló intézmények, ezek csupán a tulajdonos cég érdekeit veszik figyelembe, és jellegükből adódóan nem képesek kis cégek számára inkubátorházként működni, továbbá nem alkalmasak több vállalat közös fejlesztéseit befogadni. Pozitív példaként merült fel a hasonló kezdeményezésű Talentis-program a Zsámbéki-medencében.

A kompetenciaközpontok amellett, hogy a kis, kezdő vállalkozások számára inkubátorként működhetnek, fontos szerepet kaphatnak a kutatás-fejlesztés és a szakemberképzés területén is. Ez utóbbi azért lehet különösen fontos, mert a magyar műszaki felsőoktatás és a piaci igények között nincs meg a megfelelő kapcsolat, ezen a téren is szükséges lenne az állami szerepvállalás. Az IVSZ szerint a magyar szakemberek tudásával elsősorban olyan téren van probléma, mint a nyelvismeret, a csoportmunka, a prezentációs és a vállalkozási készség. Az is gondot okozhat, hogy a hazai egyetemeken nincs meg a piaci igények iránti nyitottság, és az oktatógárda tagjai sem rendelkeznek elegendő tapasztalattal a versenyszférából, ráadásul sok esetben a tananyag is elavult.

Az IVSZ szerint már a terület támogatásának terve, egy esetleges szándéknyilatkozat az iparág fejlesztése mellett is képes lehet új cégeket vonzani. Az is fontos lenne, hogy a beruházások és fejlesztések központosításával az állam az egész iparágat és ne csupán egyes cégeket támogasson.

Az elektronikai szektor fejlesztése a tágabb gazdasági környezetre is pozitívan hathat, megjelenhetnek különböző szinergiák is. Az elektronikai szektor és az autóipar között egyre több és több helyen van lehetőség együttműködésre, így egyszerre fejleszthető a két legnagyobb magyar iparág.

Végezetül az IVSZ szerint szükséges az oktatási rendszer átalakítása is, mert hazánkban a közoktatásban nem kap kellő figyelmet a természettudományos képzés, másrészt a felsőoktatás terén is rendkívül kevés műszaki szakember kerül ki a rendszerből. Míg a természettudományos vagy műszaki szakmát tanulók aránya az EU tizenötök országaiban 30 százalék, az OECD országokban 25 százalék, Kínában több mint 40 százalék. Ezzel szemben Magyarországon a felsőoktatásban tanulók kevesebb, mint 10 százalék vesz részt természettudományi vagy műszaki képzésben.

Kosztolányi Bálint

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!