A Reuters által május 14 és 16 között készített, 13 elemző megkérdezésén alapuló felmérésben olyan vélemény is akad, amely szerint a jegybank akár már a jövő hét keddjén emelheti irányadó kamatát. A felmérés szerint az idén decemberben év/év alapon számolt infláció 5,68 százalék lehet, míg jövő decemberben 4,58 százalék. Az idén év végi konszenzusos várakozás 30 bázisponttal, a jövő év végére vonatkozó konszenzus pedig 23 bázisponttal haladja meg az áprilisi felmérés adatait.
A piac várakozásai meghaladják a jegybank idén év végére kitűzött 3,5-5,5 százalékos, illetve a jövő év végére kitűzött 2,5-4,5 százalékos inflációs célját. A Központi Statisztikai Hivatal e hét keddjén közölte, hogy áprilisban a fogyasztói árak év/év alapon 6,1 százalékkal növekedtek a márciusi 5,9 százalék után. A Reuters elemzői konszenzusa áprilisra 5,7 százalékot várt.
Az adatok közzétételét megelőző héten a jegybank figyelmeztette a piacokat arra, hogy ha az inflációs nyomás erősödik, szigorítani fogja a monetáris kondíciókat. Az MNB 2000 vége óta nem emelt kamatot, irányadó kéthetes betéti kamata jelenleg 8,5 százalékon áll, 2000 vége óta 325 bázisponttal csökkent. Az elemzői konszenzus szerint a kéthetes irányadó betéti kamat az idei év végéig 25 bázisponttal csökkenhet, az egy hónappal korábbi várakozás még 50-75 bázispont lazítás volt.
A legtöbb elemző úgy vélekedik, hogy az MNB a következő hetekben még nem változtat irányadó kamatán, megvárja a kép kitisztulását. A konszenzus szerint májusban és júniusban is 5,6 százalékkal emelkednek a fogyasztói árak év/év alapon. Egyetlen elemző gondolja úgy, hogy a következő hetekben kis mértékű kamatcsökkentésre van esély, míg ketten 25 bázispont kamatemelésre számítanak. Egy elemző gondolja, hogy az MNB döntéshozói már keddi ülésükön kamatot emelnek.
Az elemzők nem hisznek a jegybanknak
A Reuters által készített felmérés szerint a piaci elemzők szerint az idei és a jövő év végére várt infláció meghaladja a jegybank által kitűzött inflációs célt. Az elemzői inflációs előrejelzéseket a kiábrándító áprilisi inflációs adatok, valamint a jegybank korábbi kommentárja húzták fel.