A női menedzserek esetében a férfiaknál nagyobb súllyal esik latba a flexibilis munkaidő és az esztétikus munkahelyi környezet, mint motiváló tényező. Emellett míg a férfiaknak 88 százaléka véli úgy, hogy nagyon fontos számára munkájának elöljárója általi elismerése, addig a gyengébbik nem esetében 95 százalék volt ez az arány.
A pénzt, mint teljesítményre motiváló tényezőt csak a 12. helyre tették a német vezetők, s hasonló eredmény született több, a témába vágó felmérésben is. Meglepően kevesen vannak tehát azok, akiket elsősorban az anyagiak mozgatnak karrierdöntéseik meghozatalánál.
Az elkötelezettséget a Towers Perinn kutatása szerint is sokkal inkább fokozza egy jó főnök, mint a fizetésemelés. "A fizetésemelés nem tartozik a leghatásosabb motivációs eszközök közé. Ehelyett a vezetőknek kellene úgy viselkedniük, hogy tükrözzék azokat az értékeket, amelyeket a cég magáénak vall" - állítja az intézet szakértője.
Egyre inkább téveszmének látszik tehát, hogy az emberek a jó fizetést biztosító cégeket kedvelnék. A szakértők szerint legalább ilyen fontos az alkalmazottak számára a munkavállalás során, hogy értelmet nyerjen tevékenységük.
John R. Throop amerikai szerző tanulmánya a következő megállapításokat tette a programozók körében készült felmérés alapján. A számítógépes szakemberek szerint számukra az a legfontosabb, hogy elismerjék a munkájukat. Második helyre sorolták, hogy figyeljenek a véleményükre, míg a harmadik legfontosabb szempont, hogyan viszonyul a vállalat magánjellegű problémáikhoz. Érdekes, hogy mindezzel a vezetők mennyire nincsenek tisztában: a megkérdezett IT szakemberek főnökei úgy vélték, embereik számára a legfontosabb a fizetés, a munkakörülmény és a méltányos munkafegyelem.
A vállalati kultúra szintén megtart vagy kilépésre késztet embereket. A munkahelyi környezet, az emberi szempontok sokak számára döntőek lehetnek a legalacsonyabbtól a legmagasabb szintig.
Bizonyos szempontok szerint azonban különbözünk egymástól: van, akit az anyagiak motiválnak, mások az előbbre jutásra törekednek, és a legrugalmasabb, leggyorsabb előrejutást biztosító munkahelyet választják. Sokak személyes szempontja pedig az önmegvalósítás, és az, hogy kedvvel végezzék munkájukat.
Az elismerés jobban motivál, mint a pénz
A piacgazdaság kialakulása óta találgatják a vállalatok, mi az, amivel a legtöbb munkára lehet rábírni az alkalmazottakat. A motivációelméletek több generációja született már meg. Az egyéni különbségek is számítanak azonban abban, ki milyen döntéseket és utat választ karrierje során.