
Az egészségügy sokat emlegetett reformja különféle jelentéssel bír az e körbe tartozók, illetve az érintettek számára. Bár programnak vélik, csak szlogen az "egészségügy átalakítása" vagy az "észszerűsítés" - emelte ki Pusztai.
Egészségügy: folyamatos válságkezelésSzerinte egész Európában kialakult az a helyes irány, hogy szigorú szakmai szabályok határozzák meg az ellátás lényegét. A privatizáció is gyakran hangoztatott szlogen, ám ha a szakmai szabályokat alkalmazzák, mindegy, hogy az adott szolgáltatást nyújtó intézmény magán- vagy állami tulajdonban van-e, tette hozzá.

A politikus úgy véli: bár az egészségügyről már 1990 óta folyik a vita, azóta lényegében csak válságkezelés zajlik. Jórészt kikényszerített, rövid távú döntések születnek. "A következmény igazi 22-es csapdája: az átalakulást akadályozzák a meglévő szabályozók és a pénzhiány, de addig nem lesz pénz, amíg változatlan a szerkezet" - fejtette ki.
Pusztai szerint a megoldás, ha az egészségügy a gazdaság motorjává válik: "Egészségügyi szolgáltatók lehetnénk az unióban és a régióban." Ehhez meg kell alkotni az alapelveket, széles körű, több kormányzati cikluson átívelő megállapodásokat szükséges kötni a szakmai és a politikai szervezetek között, ahogy ez például Németországban történt a közelmúltban. "Az egészségügyet ki kell vonni a politika frontvonalából" - mondta végezetül az MDF politikusa.
Az üzleti életben megszokott profizmus kell
Fodor István, az Európai Unió Kutatási Tanácsadó testületének tagja és az Ericsson Magyarország elnöke az aktuális történésekre helyezte a hangsúlyt. "Beszéljünk őszintén" - javasolta, és hozzátette: "Gondoljunk a leendő unokáinkra is, amikor döntünk!" Beszéde nem nélkülözte a drámai kijelentéseket sem. Szerinte "az ország kezd atomjaira hullani", "sokan a másik ellen drukkolnak", és "úgy kell elrugaszkodnunk gazdasági értelemben, hogy alattunk mocsár van!"
Úgy véli: egyidejűleg kell az államháztartást rendbe tenni és a gazdaságot dinamizálni. Bár ez "bűvészmutatványnak" tűnik, az üzleti életben megszokott profizmussal az ország előtt álló gazdasági feladatokat is meg lehet oldani, zárta beszédét.
Az energiárak politikai árakEurópa legnagyobb energetikai szolgáltatójának, az E-ON-nak a képviseletében tartott előadást Matos Zoltán igazgatósági tag, aki az üzleti életben szokásos minőségfolyamatok alkalmazását javasolta a kormányzat energetikával kapcsolatos munkájában. "Az energetikai szektor a politika mumusa" - állította. A szektor fontosabb folyamatai (privatizáció, fejlesztések, környezetvédelem, energiapolitika, árrendszer) a politika számára kényes kérdések, ezért a választási kampányban nem is lehetett róluk érdemi vitát folytatni.
Visszatekintve a rendszerváltás óta eltelt időszakra, Matos úgy gondolja: az 1993-as energetikai politika halogató jellegű volt. Szerinte az energiaárak politikai árak, a törvénykezés, szabályalkotás ad hoc jellegű, az árszabályozás és -képzés pedig tele van keresztfinanszírozással.
Úgy véli, korszerű energiapolitika szükséges. Vezessenek be piaci árakat és bízzák a szociális rendszerre a hátrányos helyzetű társadalmi rétegek támogatását, tegyék a törvénykezést jövőorientálttá, alakítsanak ki konzisztens árrendszert és helyezzék előtérbe a piaci szabályozást. "Az igazi áttörést e szektorban a minőségi állami szabályozási munka és a kormány számonkérhetőségének elérése hozhatja" - összegezte mondandóját Matos.
Menedzsment Fórum