Következő lépésként várhatóan csütörtökön írják alá a megállapodást a szibériai kőolaj kitermelés fővárosában, Tyumenben egy vegyes vállalat létrehozataláról E.ON-STS Energia néven, a cég egyebek mellett egy gázerőművet fog létesíteni. Ezen kívül az E.ON kisebbségi részesedést venne két helyi áramszolgáltatóban, amelyekben az állami tulajdonban lévő Unified Energy System (UES) villamos műveknek van többségi részesedése.
Az E.ON és a Gazprom együttműködése ugyanakkor kissé bizonytalanná vált. Ugyancsak a Die Welt számolt be hétfőn arról, hogy a Gazprom újra akarja tárgyalni a német E.ON csoporttal azt a megállapodást, amelynek értelmében a német vállalat részesedést kap a világ egyik legnagyobb földgázmezőjéből az északnyugat-szibériai Juzsno-Russzkojéban.
A 25 százalék mínusz egy részvényes részesedésért a tavaly júliusban elért megállapodás szerint az E.ON három év alatt 1,2 milliárd eurót fizet készpénzben a Gazpromnak, és átadta az E.ON Ruhrgas magyar gázüzletének kisebbségét, ötven százalék mínusz egy részvény arányban, illetve az E.ON Hungária 25 százalék plusz egy részvényét is az orosz gázvállalatnak.
A Gazprom viszont most kevesli az árat - a magyar részesedések értékét elemzők annak idején egymilliárd euróra tették -, mert az üzletkötés óta sokat emelkedett a földgáz ára, és ezért jócskán megemelkedett a gázmezőben értéke. A lap szerint a Gazprom most részesedéseket szeretne az E.ON erőműveiből, és ha nem lesz megállapodás, még azt sem lehet kizárni, hogy az E.ON-t végül kitessékelik a juzsno-russzkojei együttműködésből.