Az orosz vezetés nem engedte, hogy a német Siemens konszern többségi, 73,5 százalékos tulajdonrészt szerezzen az egyik legnagyobb helyi erőmű-berendezéseket gyártó cégben.
Az üzletet leginkább a hadsereg ellenezte, mert a vezető turbinagyártó Szilovije Masini részben államvédelmi területen is szerepet játszik, mivel hadiipari berendezéseket is.
A Siemensnek jelenleg 4 százalékos részesedése van az orosz vállalatban, amely egyébként tavaly decemberben írt alá szerződést a magyar System Consulting Rt.-vel gőz- és gázturbina-rendszer szállítására és felszerelésére a bánhidai hőerőmű bővítése kapcsán, tudtuk meg az MTI-től.
[ajanlo=98][igazitas=left/]Az orosz szövetségi monopolellenes hatóság szerint a döntés, amelynek értelmében a kormányzat visszautasította a Siemens ajánlatát, arra irányul, hogy meggátolják a versenyt az energetikai berendezések piacán, ami stratégiai fontosságú az állam szerint. A hivatalos indoklásban az áll, hogy az ajánlat vizsgálata során - többek között - jogi problémák merültek fel a külföldi cégek részvételét illetően a helyi hadiipari gyártásban.
Az ügyletet ezért korábban Vladimir Putyin is ellenezte, most azonban sem az orosz elnök, sem a német kancellár Gerhard Schroeder nem kommentálta az esetet. Viktor Khristyenko ipari és energiaügyi miniszter az egyedüli, aki megjegyezte: "Az, hogy a közeljövőben külföldi befektetőknek engedjünk át orosz hadiipari vállalkozásokat a törvényhozás szerint is teljességgel lehetetlen."
A befektetők az eset kapcsán attól tartanak, hogy az orosz kormány továbbra is agresszívan távol fogja tartani a külföldi érdekeltségeket a homályosan definiált "stratégiai jelentőségűnek" titulált vállalkozásoktól és ásványianyag-kitermelési projektektől.
MTI/Menedzsment Fórum
Az oroszok meggátolták, hogy a Siemens helyi céget vásároljon
Az AP hírügynökség szerint az orosz vezetés nem engedte, hogy a német Siemens konszern többségi, 73,5 százalékos tulajdonrészt szerezzen az egyik legnagyobb helyi erőmű-berendezéseket gyártó cégben.