3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikai kormányzat konzultációkat folytat a közép-európai országokkal az energiaellátás biztonságáról. Ezeken szóba kerül a Nabucco földgázvezeték és a cseppfolyós közel-keleti, észak-afrikai vagy közép-ázsiai földgáz fogadására alkalmas tengeri kikötők építése - mondta egy washingtoni konferencián Mark Pekala, az USA Európával és Eurázsiával foglalkozó külügyi államtitkár-helyettese, számol be a Népszabadság.

Pekala szerint az Egyesült Államok támogatja, hogy a régió diverzifikálja energiahordozó-importját - de tudatában van annak, hogy az energiabiztonság nem olcsó, a folyamat nagyon komplex és hosszú. Ráadásul nem reális, ha nem fizetődik ki kereskedelmi értelemben is. A hivatalos amerikai álláspont szerint nem jó, ha a térség egy szállítóra (Oroszországra) épít; nemcsak az import származási helyét, hanem a vezetékrendszer tulajdonjogát is diverzifikálni kellene.

Pekala előtt néhányan jóval nyersebben fogalmaztak. Az orosz-közép-európai viszonyt elemző Robert Nurick, a Monterey Intézet vezető munkatársa azt mondta: ma még a túl sok orosz gáz a probléma, de öt év múlva előfordulhat, hogy a túl kevés lesz a gond. A hazai termelés nem fedezi a növekvő fogyasztást és a már szerződésekbe foglalt exportkötelezettségeket, s Oroszországnak Közép-Ázsiából kell beszereznie a különbözetet. A Közép-Európában megjelenő orosz cégek magukkal hozzák otthoni szokásaikat, és az érintett országoknak szigorú szabályozást kell életbe léptetniük ahhoz, hogy hatásuk ne terjedjen ki a többi hazai vállalkozásra.

Keith Smith, az USA volt litvániai nagykövete - aki kétszer is évekig dolgozott Budapesten - arról beszélt, hogy Németország, Olaszország és Franciaország mind különalkukat köt az oroszokkal, s most Szlovákia és Magyarország is nyomás alatt áll. Az oroszok tudják, hogyan lehet ellehetetleníteni az alternatív energiaforrások kiépítését, ezért Európának egységesen, a különalkukat megakadályozva kellene fellépnie.

Hétfőn a The New York Times szerkesztőségi cikkben hívta fel a figyelmet az Amerikában kibontakozó oroszellenes hullámra. A The Washington Postban Henry Kissinger volt külügyminiszter úgy vélte, hogy Oroszországban hagyományos a tekintélyelvű, centralizált, bürokratikus kormányzásra való hajlam, amely most a globalizációval ütközik, és átalakulóban van. Amerika túl direkt beavatkozása a folyamatokba Kissinger szerint az autokratizmust erősítené, írja a Népszabadság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!