3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az urán mellett már a szénvagyon feltárásáre irányuló kutatásokba is kezdett a Mecsekben a WildHorse a közelmúltban.

Frajna Zsuzsa, az ausztrál cég egyik magyar leányvállalata, a WildHorse UCG Hungary Kft. kommunikációs vezetője hétfőn az MTI-nek elmondta, hogy  alvállalkozóik az engedélyek birtokában geofizikai méréseket, később pedig kutatófúrásokat végeznek a Mecseknádasd környéki feketekőszén-vagyon vizsgálatára. A projektre félmilliárd forintot költenek.

Megjegyezte, a szakemberek már az 1970-es években tudtak arról, hogy a föld jelentős szénkészletet rejt a település közelében, a WildHorse ennek pontos nagyságára, mélységére, és az elhelyezkedésére kíváncsi.

Frajna Zsuzsa hangsúlyozta: amíg pontos adataik nincsenek, korai lenne bármiféle bányanyitásról beszélni. Ha viszont a szén gazdaságosan kitermelhető, a munkát a társaság szeretné végezni modern, a lehető legkisebb környezeti terhelést jelentő eljárások, technológiák alkalmazásával.

A társaságnak a mecseki uránvagyonnal kapcsolatban korábban megkezdett kutatásairól közölte, hogy folyik az eredmények összegzése. Szeptemberre készül el az a megvalósíthatósági tanulmány, melyből kiderül, érdemes-e újra uránt bányászni a Mecsekben.

A bányanyitás legfontosabb szempontja az urán világpiaci árának alakulása. Ennek alapján egy ilyen beruházás jelenleg nem lenne kifizetődő.

A Mecsekben 1753-tól a kétezres évek elejéig folyt szén-, az 1950-es évek végétől 1997-ig uránbányászat. Ez alatt volt időszak, amikor a szénbányákban 11 ezer, az uránbányában 8 ezer ember dolgozott. A közelmúltban tervek készültek arról, hogy a külszíni fejtés Pécs-Vasason és Nagymányok közelében újraindulhat, valamint felvetődött az uránbányászat újrakezdése is.

Pécs-Vasason a Pannonpower Holding Zrt. tervezi idén a bányatelek újranyitását és 3 millió tonna szén kitermelését, Nagymányok térségében pedig a pécsi Calamites Kft. kezdene külszíni fejtésbe, hogy évi 100 ezer tonna szenet termeljen ki a 42 hektáron, 2-100 méteres mélységben található 2,3 millió tonnás szénvagyonból. Az elképzeléseket a szén világpiaci árának elmúlt években tapasztalt növekedése alapozza meg.

Az uránbányászat is a nyersanyag világpiaci árának emelkedésének köszönhetően került előtérbe Pécs környékén.

A WildHorse 2005 októberében alakult másik leányvállalata, a WildHorse Energy Hungary Kft. 2006-ban a Délkelet-Dunántúl, a Mecsek, valamint környezetének összesen hét területére kért és kapott uránérc-kutatási jogot a Pécsi Bányakapitányságtól.

A mecseki uránvagyon nagyságának, elhelyezkedésének megállapítására, minőségének vizsgálatára szolgáló kutató- és igazolófúrásokra mintegy félmilliárd forintot költöttek.

A cég a korábbi tájékoztatása szerint több milliárd forintos beruházással nyitná meg bányáját, s modern technológiával 20 éven át évi 1,2 millió tonna uránércet hozna a felszínre. Ezzel közvetlenül 500, közvetve további ezer ember foglalkoztatását tenné lehetővé.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!