3p

Azerbajdzsánba és Türkmenisztánba utazik José Manuel Barroso európai bizottsági elnök és Günther Oettinger energiaügyi biztos, hogy politikai támogatást szerezzen a Nabucco gázvezeték hosszú távú ellátásához - jelentette szerdán egy osztrák napilap.

A Die Presse brüsszeli tudósítása szerint Barroso és Oettinger látogatása csütörtökön kezdődik.

Az Európai Bizottság biztosítani akarja a bakui és az asgabati kormány politikai támogatását ahhoz, hogy hosszú távon el legyen látva a vezeték földgázzal. Cserében támogatást ígérnek a két országnak olyan kényes kérdésekben, mint az örmény-azeri konfliktus és a Kaszpi-tengeri határvita - írta a lap.

A Die Presse egy meg nem nevezett brüsszeli illetékestől származó értesülése szerint az EU egyértelművé akarja tenni, hogy nem csak a földgáz felvásárlásában érdekelt, hanem megbízható politikai partnere is akar lenni a két országnak.

Barroso a látogatással orvosolni akarja a bírálatot, miszerint első elnöki megbízatása alatt túl kevéssé állt a Nabucco mögé - írta a lap.

Christian Dolezal, a bécsi székhelyű Nabucco konzorcium (NIG) szóvivője közölte: a látogatás politikai jellegű, üzleti képviselők nem vesznek részt rajta, így a konzorcium sem.

Az Európai Bizottság elnöke és energiaügyi biztosa csütörtökön Azerbajdzsánba látogat, hogy közös nyilatkozatot írjon alá a helyi elnökkel egy Európába vezető földgázvezeték megvalósításáról - írta a Handelsblatt.

Brüsszelben úgy vélik, hogy a bakui nyilatkozat aláírásával a régóta dédelgetett gázvezetékterv egy lépéssel közelebb kerül a megvalósításhoz.

"Még nem arattunk ugyan végső győzelmet, de legalább megnyertük az első csatát" - idézett szerdán a német gazdasági és pénzügyi napilap egy uniós diplomatát.

A Nabucco bevallott célja, hogy függetlenítse Európát az orosz földgáztól. Az elképzelés értelmében a Kaszpi-tenger térségéből jutna el a csővezetéken át közép-ázsiai földgáz az öreg kontinensre. A hangzatos elképzelés azonban mind ez ideig csupán álom volt, mert az európaiaknak nem sikerült egyetlen közép-ázsiai országban sem nyersanyagot biztosítani a 7,9 milliárd euróért megépítendő, 3.300 kilométer hosszú csővezetékhez.

Az Európai Unió hét tagállamában az orosz Gazprom óriáskonszern monopolhelyzetben van a gázellátás terén. Négy tagország az orosz cégtől vásárolja földgázszükségletének kétharmadát, ez pedig lehetővé teszi az oroszoknak, hogy magas árakat diktáljanak a hosszú távra szóló szerződésekben. Magyarországon például a fogyasztók kétszer annyit fizetnek egy köbméter gázért, mint a németek, holott a kelet-közép-európai országban az átlagjövedelem jóval a németországi alatt van - írta a Handelsblatt.

A német földgázpiacon az orosz gáz részesedése 44 százalék körül van, a tendencia emelkedést mutat. A nyugat-európai (holland, norvég, brit) földgázmezők ugyanis kimerülőben vannak. Ezért is vetik pillantásukat az európaiak egyre gyakrabban a Kaszpi-tenger vidékére.

Az ott fölfedezett, de még föl nem tárt Sah Deniz II gázmező évente legalább 14-16 milliárd köbméter földgáz kitermelését tenné lehetővé. Ez a mennyiség elegendő volna a Nabucco csővezeték üzembe helyezéséhez. Mivel azonban a Nabucco évi kapacitását 31 milliárd köbméterre tervezik, idővel további gázszállítókra lesz szükség a vezeték kihasználása érdekében. Az Európai Unió illetékesei Türkmenisztánra és Irakra tekintenek, José Manuel Barroso bizottsági elnök ezen a héten mind a két országot fölkeresi.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!