A textilkereskedelmet jelenleg szabályozó MFA-egyezmény eltörlésének támogatói azzal érvelnek, hogy ennek nyomán a nyugat-európai vásárlók olcsóbb temékekhez jutnak, és további munkahelyek jönnek létre Indiában és Kínában. A Christian Aid nevű keresztény segélyszervezet viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy emiatt csak Bangladeshben 1 millió munkahely kerül veszélybe, és egyéb munkalehetőség híján az utcára kerülő női munkások tömegeinek csak a prostitúció biztosíthat megélhetést.
[ajanlo=87][igazitas=left/]
A segélyszervezet ezért arra kéri a brit cégeket, hogy ha a máshol kedvezőbb feltételek mellett elhagyják az országot, gondoskodjanak a hátrahagyott munkásaikról is. Arra a WTO is felhívta a figyelmet, hogy világszerte 27 millió állás szűnhet meg a liberalizáció miatt. A Christian Aid kereskedelmi politikával fogalalkozó részlegének vezetője, Andrew Pendleton szerint ez főleg azokat a szegény ázsiai országokat érinti, amelyek fejlődésében komoly szerepe volt ennek az ágazatnak, és az eddigi szabályozás nekik is részesedést biztosított a világpiacból. Közéjük tartozik Nepál, Sri Lanka, Kambodzsa és a már említett Bangladesh, ahol összesen másfél millió embert foglalkoztat a nemzeti export 85 százalékát adó textilipar.
A liberalizáció előnyei nem állnak arányban annak a földcsuszamlásszerű változásnak a negatív következményeivel, amit a Távol-Keleten okoz, állítja Pendleton. Szerinte ezeknek a fejlődő országoknak a textilipara teljesen védtelen lesz a változásokkal szemben, ezért a döntéshozóknak figyelembe kellett volna venniük azt is, hogy mekkora tömegeket sodornak reménytelen szegénységbe a piac felszabadításának kierőszakolásával.
Menedzsment Fórum
Ázsiában több millió munkahelyet fenyeget a textilipar liberalizációja
A jelenlegi textilipari kvóták január 1-től tervezett eltörlése nem csak a kínai áru dömpingjétől tartó nyugati gyártókat fenyegeti, hanem romba is döntheti a legszegényebb ázsiai országok gazdaságát, írja a BBC NEWS híroldala.