A La Liga BBVA első és másodosztályú klubjai jelentős adósságot halmoztak fel az elmúlt időszakban, ráadásul további csapatok még 600 millió euróval adósak a társadalombiztosítás felé. Az adósságspirál növekedő pályáját jól mutatja, hogy egy 2008-as átvilágítás során még az egyesületek tartozása megközelítőleg 607 millió euró volt. És úgy tűnik, a válság sem volt elég ahhoz, hogy lelassítsák az eladósodási folyamatot: négy év alatt a terhek 24 százalékkal, vagyis közel 150 millióval ugrottak meg. A legszomorúbb az egészben, hogy mindez csak a tartozások egy részét jelenti.
Bajban a nagynevű klubok is
A La Liga Loga blog egy korábbi írásában a felelőtlen gazdálkodásra, eszetlen pénzköltésre példaként az Athletico Madrid csapatát hozza fel. A klub vezetősége ugyanis az elmúlt 8 évben 75 játékost igazolt, közel 333 millió eurót költve erősítésekre, de a csapat a tabella felsőházánál lényegesebb sikert nem tudott felmutatni a bajnokságban. Hatodiknak, vagy hetediknek lenni pedig szerintük ennyiből lényegesebb kevesebb pénzből is lehet.
Mindemellett több klub csúszott az elmúlt években annyira mélyre, hogy küzdelmet jelent a spirálisan növekvő bér- és átutalási költségek kifizetése is, ennek köszönhetően pedig a hasztalan erőfeszítések adminisztrációjára kényszerültek a versenyképesség megőrzése érdekében.
A Real Madrid és a Barcelona, a világ leggazdagabb klubjainak tartozása 600 millió euróra rúgott, az Athletico Madrid több mint 500, a Valencia pedig csaknem 400 millióval adós.
A University of Barcelona egy tanulmánya kimutatta, az első osztály 20 klubjának összesített adóssága a tavalyi szezon végére elérte a 3,53 milliárd eurót, ami az egy évvel korábbi szezon 3,43 milliárdjáról emelkedett. Ehhez jön még hozzá a másodosztály 22 csapatának 550 milliós adóssága, így pedig a spanyol profi futball tartozása a csillagászati 4 milliárd eurót is meghaladja.
8 év alatt rendezni kell a helyzetet
A spanyol kormány az átalakítások és a reformok jegyében, melyre az elmúlt hónapokban kényszerült, elfogadott egy, a labdrarúgó csapatokat érintő tervet is. Eszerint a kluboknak 2020-ra rendezniük kell a felhalmozódott tartozásállományt.
Miguel Cardenal sportállamtitkár szerint abban bíznak, hogy a tervnek köszönhetően sikerül megállítaniuk az adósság növekedését, ami pár év múlva el is tűnhet. "Valószínűleg ez a probléma 2020-ra meg is oldódhat" - tette hozzá . A kormány ugyanis arra törekszik, hogy eltörölje a klubok adótartozásait az Európai Unióval létrejött fiskális megszorító intézkedésekkel összhangban, ugyanakkor biztosítaná, hogy ne keletkezzen az újra.
A terv egy részeként a 2014-15-ös szezontól a klubok kötelesek lesznek a tévés közvetítésekből befolyó bevételek 35 százalékát félretenni egyfajta garanciaként az adófizetési kötelezettségükre. Ennek hatására egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy a klubok akár nagynevű játékosok eladására is kényszerülnek majd.
mfor.hu