3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A kasszánál is érvényesültek a szakmai szempontok, hiszen a végső győztes zsebelte be a legtöbb pénzt a tavasszal zárult szezonban.

Összesen 754,1 millió (mintegy 218,7 milliárd forint) eurót osztottak szét a 2011-2012-es Bajnokok Ligája kiírásában szereplő klubok között - jelentette be az Európai labdarúgó Szövetség (UEFA) pénteken. A legtöbbet a két döntős, az angol Chelsea és a német Bayern München kapta a kalapból.

A BL-győztes Chelsea, mely büntetőkkel múlta felül a Bayern Münchent, 59,9 millió eurót (mintegy 17,4 milliárd forint) kapott a végső győzelemért. Ez nagyjából fele-fele arányban oszlott meg az UEFA-tól kapott meccspénzek, bónuszok és a tévés jogdíjak között. A döntőben alulmaradó Bayernnek be kellett érnie 41,7 millió euróval a szezon végén. A fentiek mellett a döntő megnyeréséért további 9 millió eurót kapott az angol csapat, míg a németek 5,6 millióval vigasztalódhattak.

Alig maradt el a Bayern mögött a Barcelona, mely az elődöntőben a végső győztes ellen esett ki, így 40,55 millió euróval gazdagodott, míg az olasz AC Milan 39,9 millió euróért állhatott sorba a kasszánál a szezon végén. A BL-szezon nagy vesztese a Manchester United volt, mely 2011-ben döntőt játszott, idén azonban korán elvérzett a legrangosabb sorozatban, így most majdnem 17 millió euróval kapott kevesebbet, mint egy éve.

A mostani kimutatás is azt mutatja, hogy a Bajnokok Ligájában a csoportkör az igazán "jó biznisz", hiszen minden bejutó csapat automatikusan 3,9 millió eurót kap akkor is, ha pontot sem szerez. Emellett további 3,3 millió euró jár automatikusan a nyolc lejátszott meccsért, vagyis összesen 7,2 millió eurót kaszál az is, aki csak pofozógép a csoportjában. Ehhez jönnek a plusz összegek a döntetlenekért és a győzelmekért, valamint a tévés jogdíjakból járó összeg. Tavaly a legrosszabbul a fehérorosz BATE Boriszov keresett, ők 8,3 millió eurót tehettek zsebre.

Az igazán nagy összegekhez azok a klubok jutottak hozzá, melyek bejutottak a csoportkörbe, de mellettük a selejtezőben kiesett klubok is részesültek az UEFA pénzdíjából. A szövetség sajtóközleménye szerint minden induló csapat alapból kapott 200 ezer eurót, emellett lejátszott körönként további 130 ezret. Így a magyar bajnok Videoton tavaly 330 ezer eurót (közel 100 millió forint) kereshetett azzal, hogy számára egy körig tartott a BL miután az osztrák Sturm Graz kiejtette. A csapatok mellett a nemzeti szövetségek is kapnak úgynevezett szolidaritási pénzt annak függvényében, milyen korán esik ki az adott ország bajnoka. Mivel a Vidi elég korán elvérzett, így az MLSZ viszonylag sokat, 870 ezer eurót (több mint 250 millió forint) kaszált ezen.

Jól mutatja, hogy a csapatoknak a BL a nagy üzlet, hiszen a második számú európai kupasorozatban, az Európa Ligában összesen 150,36 millió eurót osztott szét az UEFA a részt vevő csapatok között, ami ötöde a Bajnokok Ligája pénzdíjának. Egy EL-csoportkör összesen egymillió eurót jelent automatikusan a csapatoknak. A végső győztes Atletico Madrid összesen 10,5 millió eurót focizott össze ebben a sorozatban, vagyis alig többet, mint az a BATE Boriszov, aki mindössze egy pontot szerzett a BL csoportkörében.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!