2002 első nyolc hónapjában bruttó átlagkeresetek a költségvetési szektorban 28-, a versenyszférában 14 százalékkal emelkedtek, mutattak rá gazdaságkutatók azzal kapcsolatban, hogy a magyar termékek export versenyképessége jelentősen visszaesett.
Jellemző, hogy az ipari és ezen belül a feldolgozó ipari átlagos bruttó béremelkedés az utóbbi időben folyamatosan a létszámalapú termelékenység és a kibocsátás növekedését meghaladó mértékben emelkedett.
A bérek gyors emelkedése a közületi szférában a költségvetési hiány növekedéséhez vezetett, míg a versenyszférában a versenyképesség romlásához - amihez hozzájárult a forint árfolyamának erősödése is.
A termékegységre jutó bérköltség reálértéken (termelői árindexszel deflálva) 12 százalékkal emelkedett a feldolgozó iparban, euróban számolva pedig 20 százalékkal nőtt. Ezzel gyakorlatilag semmivé vált a magyar exporttermékek 1995 óta jelentős erőfeszítések árán elért versenyelőnye a nemzetközi piacokon.
Bérkiáramlás rontotta a versenyképességet
Két év alatt a reálkeresetek összesen mintegy 20 százalékkal emelkedtek Magyarországon, jelentősen rontva a magyar export versenyképességét.