5p

A napokban komoly visszhangja volt a magyar médiában, hogy a munkaidő-nyilvántartó rendszer miatt a Tesco állítólag közel 700 millió forinttal rövidíthette meg a munkavállalóit, állítólag ennyivel több bér járna összességében a túlórákért és a rendkívüli munkavégzésből kifolyólag. A kiskereskedelmi lánchoz hasonlóan a legtöbb nagyvállalat ma már nem használja a megbízható, de elavult papíralapú munkaidő- és bérelszámolást. Az mfor.hu annak járt utána mennyire megbízhatóak a bérügyi szoftverek.

A Tesconál a botrány kirobbanásához állítólag az vezetett, hogy a papíralapú munkaidő-nyilvántartást cégüknél is leváltotta a modernebb elektronikus forma. A PIRAMIS rendszerben viszont elfelejtették a rendkívüli munkavégzés rögzítését beállítani. A vállalat és az érdekképviseletek álláspontja ugyan a kérdés megítélését illetően merőben eltér, ám a hírek szerint az ügy hozadékaként a munkaügyi felügyelet és a rendőrség is vizsgálatot indított.

A Tesco lépése nem egyedi, hiszen a legtöbb nemzetközi vagy multinacionális cégnél ma már a munkaidő-nyilvántartást különböző számítógépes programok végzik. Nem mindegy azonban, hogy milyen szoftvert milyen paraméterezéssel használnak a vállalatok, figyelmeztetnek a szakértők.

Az egyik információs technológiával foglalkozó nemzetközi cég a visszaéléseket úgy próbálja meggátolni, hogy a régebbi és új módszereket együtt alkalmazza. A munkavállalók maguk vezetik be a programokban munka-, illetve túlóráikat, de a rendszer automatikusan nem engedi, hogy a dolgozók meghatározott ’x’ időnél többet regisztráljanak maguknak. A hibalehetőségeket, tehát a maga módján mindenki próbálja kivédeni.

Munkaidő-nyilvántartás nélkül nincs bérszámfejtés

"A bérszámfejtés és a munkaidő-nyilvántartás nem feltétlenül képez egy rendszert, de mindenképpen szoros kapcsolat van a két terület között. A bérszámfejtés egyik pillérét ugyanis a munkaidőadatok képezik, hiszen az aktuális fizetés sok szempontból ezektől az információktól függ – gondoljunk csak a túlórák vagy a műszakpótlék díjazására. Úgy is fogalmazhatunk, hogy a bérszámfejtés a munkaidő-nyilvántartás alapján, a törvényi előírások és a vállalati javadalmazási rendszer figyelembevételével számítja ki a dolgozók aktuális bérét" - magyarázta el lapunknak szakértőnk, Ocskay Szilárd, a NEXON ügyvezető igazgatója.

A legnagyobb, humánügyi szoftverekkel foglalkozó cég vezetője szerint míg sok kisebb cég papír alapon, kézzel rögzíti a munkaórákat, számos nagyvállalat azonban már komplett, beléptető rendszerrel kombinált szoftvert alkalmaz.

A jellemzően kártyaolvasók által rögzített nyers ki- és belépési időpontokból az elektronikus munkaidő-nyilvántartó program számolja ki a munkaidőadatokat. Ez egy meglehetősen bonyolult folyamat, különösen, ha a vállalat sokféle munkarendet, vagy munkaidő keretgazdálkodást alkalmaz. Ahol nincs szükség fizikai beléptetésre, olvasókra ott az elektronikus munkaidő-nyilvántartásban közvetlenül a dolgozók és feletteseik rögzítik és ellenőrzik az interneten vagy intraneten elérhető rendszerben az adatokat.

"A fentiek szerint rögzített munkaidőadatokat szintén többféleképpen kaphatja meg a bérszámfejtő rendszer: kézi rögzítéssel, egy másik rendszerből történő beolvasással, vagy integrált rendszernél automatikus adatátadással" - ismerteti a rendszerek hátterét Ocskay Szilárd.

Mennyire megbízhatóak ezek a rendszerek?

A kevés számú munkavállalót tömörítő cégekre nem jellemző, hogy átálltak volna a  munkaidő-nyilvántartó rendszerek használatára. Inkább megmaradtak a „jól bevált” papíralapú módszernél. Ocskay Szilárd szerint viszont a hagyományos módszerek számos hibát rejtenek:

Ocskay Szilárd: az integrált munkaidő és bérügyviteli rendszereket használata kikerülhetelen lesz

"A papír alapú munkaidő-nyilvántartásnál sok esetben az adatok nem a valóságot tükrözik, kizárólag a törvény által előírt kötelezettségeket teljesítését szolgálják.  Kézi nyilvántartással a munkarendek tervezése, a munkaidőkeretben történő foglalkoztatás rendkívül munkaigényes és nehézkes. Az elektronikus munkaidő-nyilvántartó rendszerekkel pontosak az adatok, ezért láthatóvá válnak az elszámolási problémák is. A szigorú magyar jogszabályoknak köszönhetően nem könnyű egyszerre megfelelni a piaci és törvényi elvárásoknak. Ehhez megfelelő szoftver és nagy szakértelem szükséges."

"Amíg a munkaidő-nyilvántartás kézi vezetése lehetséges, a bérszámfejtés ma már elképzelhetetlen szoftveres támogatás nélkül. A magyar jogszabályi környezet rendkívül összetett, ráadásul az előírások évente akár 15-20 alkalommal akár több száz jogszabályhelyen is változhatnak. A pontatlan elszámolás pedig komoly erkölcsi veszteséget jelent, az esetleges munkaügyi bírságról nem is beszélve” - mondta a NEXON igazgatója.

Ma már a gazdaság meghatározó szereplői a szoftverrel támogatott munkaidő-nyilvántartási módszereket használja, sokuk a NEXON megoldásait, tudtuk meg Ocskay Szilárdtól. Nem csak a versenyszférában, hanem a közszférában is egyre elterjedtebbek a beléptető és munkaidő-nyilvántartó rendszerek.

Lassan szinte elképzelhetetlen lesz, hogy a cégek ne alkalmazzanak integrált munkaidő és bérügyviteli rendszereket. Gyorsabbak és pontosabbak, de könnyebben felfedik a cég bérezési hibáit, ezért bevezetésük és alkalmazásuk komoly szakértelmet igényel. Ha bérszámfejtés alapját a munkaidő-nyilvántartó rendszerből érkező időadatok képezik, egy rosszul beállított paraméter, vagy rosszul kialakított munkarend esetén a bérszámfejtés sem lesz pontos. Egy jól kialakított rendszer esetében azonban a pontos elszámolás a mind a munkáltató, mind a munkavállaló érdekét egyaránt szolgálja, állítja a NEXON vezetője.

KZs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!