"A Nabucco projekt tagjai már egy éve felajánlották a Gazpromnak, hogy szálljon be a vállalkozásba" - közölték a Világgazdasággal az ügylethez közel álló körökből. "Ha viszont a Gazprom gázzal, pénzzel és piaccal is beszállna a Nabuccóba, abban értelemszerűen domináns szerepet is kér, vagyis legalább ötven százalék plusz egy szavazatot, ha nem akarja, hogy a gázáról mások döntsenek" - tették hozzá.
Az eredeti terv szerint a Nabucco Romániából belépve Ausztriánál hagyná el Magyarországot. Ez a nyomvonal elvben számításba jön a Mol-Gazprom tervezésű dél-európai importvezeték esetében is, valójában azonban esélyesebb a Szerbia felől érkező cső, éppen a délszláv piacok kiszolgálása és az olcsóbb kivitelezés miatt.
Ha a Nabucco nyomvonala a Gazprom elképzelése szerint alakul, akkor a cső lényegében ott haladna és oda vezetne a közép-európai részen, amerre és ahová a társaság Kék Áramlat gázvezetéke különben is vinné Európában a gázt. A változtatások révén a projekt valóban életképessé válna, ám azáltal, hogy az orosz gáz szállítására alapozna, a Gazprom dominálna és a délszláv piacra összpontosítana, vajmi keveset őrizne meg a Nabucco projekt elképzeléseiből.
Nem véletlen, hogy a Nabucco projektet vezető OMV nem kér a "Nabucco Áramlatból". A cég szóvivője, Thomas Hümer leszögezte: a konzorcium valóban szívesen látja a Gazprom gázát a csőben, arról azonban szó sem lehet, hogy tulajdonhányadot adjanak a projektben az orosz cégnek. Ismert, hogy a vállalkozásba az OMV, a Mol, a Botas, a Transgas és a Bulgargaz mellé egy hatodik partnert is be szeretne vonni. Ez azonban nyugat-európai cég lesz. A konzorcium az új taggal még az első félévben kibővül, írja a Világgazdaság.