3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Folyamatosan csökkent a magyar cégekkel szembeni kényszertörlések, végelszámolások és felszámolások aránya 2015 első kilenc hónapjában, egyúttal pedig a magyar vállalkozások bedőlési aránya is jelentősen mérséklődött egy év alatt - közölte a Bisnode nemzetközi cégminősítő.

Idén az első negyedévben még 8700 kényszertörlési eljárást regisztráltak, a második negyedévben már csak 8 ezret, a harmadik negyedévben pedig alig 7500 ilyen eljárás indult, ami a 2014-es év azonos időszakánál 23 százalékkal kevesebb. Kényszertörlési eljárásokat azokban az esetekben indítanak, ha egy cég nem található a székhelyén, nem érhető el, nem adott le beszámolót, vagy nem teljesítette adófizetési kötelezettségeit . A végelszámolások, azaz a cég saját akaratából kezdeményezett cégbezárások száma csökkent a legkisebb mértékben. Az idei harmadik negyedévben mintegy 1600 végelszámolást indítottak, ami 16 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál.

A hitelezők által indított fizetésképtelenségi eljárások (felszámolások) száma szintén fokozatosan csökkent, az első negyedévben még több mint 3000 felszámolás indult, a második negyedévben csaknem 2500 ilyen eljárást regisztráltak, míg a július-szeptemberi időszakban alig haladta meg a 2000-et, ami 54 százalékkal kevesebb, mint 2014 azonos időszakában. A magyar cégek bedőlési aránya (a felszámolás és csődeljárás alá kerülő cégek arány az összes vállalkozáshoz képest) 2,24 százalékra csökkent az idei harmadik negyedévben, szemben az egy évvel ezelőtti 3,12 százalékkal.

A csaknem 1 százalékpontos esés alapján a Bisnode nemzetközi cégminősítő arra következtetett, hogy a cégeket érintő fizetésképtelenségi eljárások aránya jelentősen és stabilan csökkent 2015 első kilenc hónapjában. A Bisnode csoport felhívta a figyelmet azonban arra, hogy még mindig vannak olyan területek és iparágak, ahol ennél jóval magasabb a bedőlési arány. Így például a Pest és a Veszprém megyei cégek nagyobb számban dőltek be mint tavaly, de ez még nem haladta meg az országos átlagot. A vendéglátás 4,21 százalékos fizetésképtelenségi arányával vezeti a legnagyobb bedőlési arányú szektorok listáját. A cégminősítő szerint annak ellenére, hogy stabilizálódni látszik a magyar cégvilág, sok világgazdasági, politikai trend okozhat kihívást. Egyebek mellett a bezáródó határok sok vállalkozás számára megnehezíthetik a nemzetközi kereskedelmet, de a kínai gazdaság jelentős lassulása is hatással lesz a jövőben Magyarország gazdaságára.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!