A nemzetközi értékpapírpiacok fekete hetet tudhattak maguk mögött, súlyos veszteségeket szenvedtek a befektetők világszerte. Az amerikai tőzsde vezető mutatója a Dow Jones történetének legnagyobb pontbeli zuhanásával zárta a hétfői napot, majd a hét során folyamatosan gyengülve majd ezernégyszáz ponttal alacsonyabban fejezte be a pénteki napot, mint a merényleteket megelőző kényszerszünet előtt. Ez már csak azért is figyelemre méltó, mivel a 30-as évek gazdasági világválsága óta ilyen rossz hetet nem tudhat maga mögött a piac. Még ennél is gyászosabban teljesítettek az európai börzék, hiszen azok az amerikai kényszerszünet alatt megkezdték mélyrepülésüket, amelyet a héten folytattak. Mindhárom nagy vezető nyugati értékpapírpiac - London, Frankfurt, Párizs - több éves mélypontra került. Természetes, hogy adódik a kérdés, a reálgazdaságok teljesítményét vetítették előre a piacok, illetve mi várható ezután.
A válaszadók egy dologban értenek egyet, az pedig a rövidtávú nagyfokú bizonytalanság. A közép- és hosszabb időszakokra nézve, is inkább a pesszimisták véleménye azonban a mérvadó. Két alapvető okra vezetik félelmeiket, egyrészt az amerikai gazdaság recesszióba süllyedése most már szinte teljesen egyértelműnek tűnik, ami magával hozhatja az európai gazdaságok hanyatlását is. A visszaeső gazdaságokban pedig visszaesik a fogyasztás, amely tovább sújthatja az amúgy is megrendült cégek teljesítményét. Ezzel párhuzamosan létező veszélyforrás a meglóduló nyersanyagárak hatása. Ezek következtében a lassuló gazdaságokban nem csökken az infláció, hanem félő, esetleg nő. Egyenlőre a pesszimista forgatókönyvet támasztja alá, hogy a Bloomberg által megkérdezett elemzők az utolsó két negyedévben mindkét időszakra vonatkozóan átlagosan fél százalékos gazdasági visszaesést prognosztizálnak.
Milyen hatása lehet a negatív forgatókönyvnek a magyar piacra? Ha az európai gazdaságok lassulása is bekövetkezik, amelyre utaló jelek az elmúlt hónapokban jelentkeztek, akkor Magyarország sem vonhatja ki magát a visszaesés alól, hiszen a magyar export - kis túlzással - az Uniós országokba irányul. Így ha az onnan érkező megrendelések csökkennek azt a magyar cégek is megérzik. A bizonytalanság hatására gyengülő forint szintén fejfájást okozhat a gazdaságpolitikusainknak, hiszen a mostani - 5 százalék körüli szint már jóval a jegybank által kívánatosnak tartott szint alatt áll. Ez pedig már a kormány inflációs célkitűzéseit is veszélyeztetheti. Az utóbbi időben meglóduló belső kereslet sem tudja ebben az esetben ezt ellensúlyozni - figyelmeztetnek a szakértők -, mint ahogy azt a gazdasági miniszter hangsúlyozza, sőt a belső kereslet túlzott erősítése komoly veszélyeket rejthet magában, amelynek később egy újabb megszorító csomagterv lehet a hatása.
Az optimistább forgatókönyv egy gyors és elsősorban a tőzsdéket érintő heves lefolyású visszaesésről szólnak. Amely a gazdaságok fundamentumait nem érintené, így a jövő év elejétől újra beindulhat a konjunktúra. Tény, hogy a világ gazdasági vezető szakemberei felismerve a veszélyt a közös cselekvés útjára léptek - ilyen például a vezető jegybankok együttes kamatvágása - amely reményre adhat okot. Ebben az esetben a magyar gazdaságban csak a növekedés üteme esne vissza kissé. Ezután a jövő év második vagy harmadik negyedévétől ismét gyorsuló növekedést produkálhatna.
Bizonytalanság világszerte
A veztő tőzsdék mélyrepülését vajon a reálgazdaságok is követik?