Az augusztusi 52,5-ről szeptemberben 54,6-ra nőtt a magyar Beszerzési Menedzser Index (BMI), vagyis a mutató a nyári hónapok enyhébb konjunktúrája után - szemben a nyugat-európai tendenciával - ismét erősebb növekedést jelez.
Ebben a hónapban minden iparágban növekedés tapasztalható - áll a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság jelentésében. A rendelési index (57,2) továbbra is kedvező tendenciát mutat, augusztusi értékénél csupán 0,6 százalékponttal kevesebb. A rendelt mennyiség szeptemberben egyedül a gépiparban esett vissza, a többi ágazatban 55-60 között alakult a rendelési index értéke. Az előző három év szeptemberi hónapjaiban mért indexek meghaladták a 60-at, idén tehát valamelyest lassabb a rendelt mennyiség havi növekedése.
A beszerzési index szeptemberi értéke (52,8) az augusztusinál jelentősebb emelkedésre utal, az index 2,2 százalékponttal nőtt az előző hónaphoz képest. A május óta csökkenő index értéke újra emelkedésnek indult, ám az elmúlt két év hasonló időszakához képest ez az érték gyengébb növekedést jelent, csakúgy, mint az előző öt év átlagához viszonyítva. A beszerzési árak indexe az előző hónaphoz hasonlóan az árak változatlanságát mutatja. A vásárolt készletek szintje továbbra is csökkent, azonban kisebb mértékben, mint augusztusban.
Az import (50,6) és export (55,5) mennyisége a júliusi és augusztusi csökkenés után ismét növekedett, s az export erőteljesebben nőtt, mint az import. A foglalkoztatási index (48,3) alakulása a foglalkoztatottak számának
visszaesését jelzi a júliusi enyhe növekedés és az augusztusi stagnálás után. A negatív változás mögött főleg az élelmiszeripari idénymunkák csökkenése áll, de a nem fém ásványi termékeket gyártó és a kohászati vállalatok kivételével a többi ágazatban is csökkent az alkalmazottak száma.
Biztató kilátások a magyar feldolgozóiparban
Az augusztusi 52,5-ről szeptemberben 54,6-ra nőtt a magyar Beszerzési Menedzser Index (BMI).