Csökkenő profit
Kedd hajnalban közölte második negyedéves eredményét a Richter, mely növekvő árbevétel mellett csökkenő adózott eredményről számolt be. Forintban számolva az árbevétel 6,3 százalékkal növekedett, a profit azonban 21,3 százalékkal esett vissza tavalyhoz képest az év első hat hónapjában.
Az árbevételen belül Oroszország szerepe tovább erősödött, a tavalyi 25 százalék után most 30 százalékát adja a teljes forgalomnak az orosz piac. Az Egyesült Államok részesedése 10 százalékról 6 százalékra csökkent, de erre előzetesen fel volt készülve a Richter menedzsmentje, hiszen ez a profitmegosztási bevételek csökkenésének volt köszönhető - emelte ki Bogsch Erik, a társaság elnök-vezérigazgatója.
Összességében az egykori FÁK-országok piacán ütemes forgalomnövekedést tapasztalt a cég, az idei első félévben 18 százalékkal nőtt az árbevétel tavalyhoz képest. Ezen belül Oroszországban 28 százalékos volt az ugrás euróban számolva, ami részben a bővülő értékesítési hálózat eredményeit mutatja. Ukrajnában dollárban számolva 17 százalékos volt a bevételnövekedés, míg Kazahsztánban a magas raktárkészletek miatt visszaesett a forgalom.
Az Európai Unióban a bevétel 36 százalékát az EU 15 régi tagországa adja, míg 64 százalék az új tagállamok aránya. Az első félévben Lengyelországban és Romániában nőtt a társaság forgalma, azonban utóbbi országban magas a kintlevőségek aránya, a fizetési határidő gyakran egy évre is kitolódik - emelte ki Bogsch.
A fentiek függvényében a Richter féléves adózott eredménye majdnem a felére csökkent, míg az üzleti tevékenység eredménye 21 százalékkal esett vissza. Az adózott eredmény jelentős csökkenéséhez hozzájárult az is, hogy a pénzügyi műveletek eredménye a tavalyi 9,9 milliárdos profit után 1,6 százalékos veszteséget mutatott. Az árfolyamváltozás miatt 2,6 milliárd forintos mínusz volt tapasztalható a tavalyi 2,9 milliárdos nyereség után, ennek oka, hogy az első félévben a forint inkább erősödött a dollárral és az euróval szemben.
Nincs tér a további árcsökkentésre
"Magyarországon a kormány áprilisban életbe lépett intézkedései éves szinten egymilliárd forintos profitkiesést okoznak, az augusztus elsején hozott további intézkedések 2 milliárd forintot vesznek ki a cég kasszájából, míg a július elsejével megemelt különadó és orvoslátogatói díj éves szinten 4,1 milliárdos nyereségcsökkenést okoznak" - vázolta fel a Richter elnök-vezérigazgatója.
Összességében tehát az utóbbi hónapok intézkedései évente 7,1 milliárd forintjába kerülnek a cégnek, ha a 30 milliárdos magyarországi árbevétel mellett 16 százalékos nyereségrátával számolunk, akkor a teljes hazai tevékenység 4,8 milliárd forint profitot hoz, azaz ezekkel az intézkedésekkel lényegében veszteségessé válik - tette hozzá Bogsch. "Mindez azt jelenti, hogy nem lehet árat csökkenteni, mert egyszerűen nincs hova. Hiába számít az OEP további gyógyszerárcsökkenésre, a Richter ezek után képtelen lesz csökkenteni" - mondta a cégvezér.
A K+F költségek leírhatóságával kapcsolatban Bogsch Erik elmondta: az idei év második felében várhatóan nem kell különadót fizetniük, de a 2012-es év teljes bizonytalanságban van. A szakember szerint az első féléves 10 százalékos magyarországi forgalomnövekedésében már a felvásárlási hatás is látszik, összességében kifejezetten negatív időszakot várnak a hazai piacon.
Bogsch Erik szerint a bevezetett különadók óriási versenyhátrányt okoznak a Magyarországon működő cégeknek. "Jövőre a Széll Kálmán Tervben előirányzott 83 milliárd forintos kiadáscsökkentés keretében lehet még számítani további intézkedésekre, melyek ősszel válhatnak ismertté. Ezek után tudunk majd arról nyilatkozni, milyen lépésekkel kíván a cég válaszolni a kormány intézkedéseire" - mondta az mfor.hu kérdésére Bogsch Erik.
Beke Károly
mfor.hu