4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt hónapokban életbe lépett kormányzati intézkedések éves szinten több milliárd forinttal csökkentik a Richter profitját, ez pedig oda fog vezetni, hogy a cég képtelen lesz tovább csökkenteni a készítmények árait - hangzott el a társaság keddi sajtótájékoztatóján. Az eseményen elhangzott, hogy az idei első félév csökkenő eredménye nagyban köszönhető a pénzügyi műveletek veszteségének. Mfor.hu-tudósítás.

Csökkenő profit

Kedd hajnalban közölte második negyedéves eredményét a Richter, mely növekvő árbevétel mellett csökkenő adózott eredményről számolt be. Forintban számolva az árbevétel 6,3 százalékkal növekedett, a profit azonban 21,3 százalékkal esett vissza tavalyhoz képest az év első hat hónapjában.


Az árbevételen belül Oroszország szerepe tovább erősödött, a tavalyi 25 százalék után most 30 százalékát adja a teljes forgalomnak az orosz piac. Az Egyesült Államok részesedése 10 százalékról 6 százalékra csökkent, de erre előzetesen fel volt készülve a Richter menedzsmentje, hiszen ez a profitmegosztási bevételek csökkenésének volt köszönhető - emelte ki Bogsch Erik, a társaság elnök-vezérigazgatója.

Összességében az egykori FÁK-országok piacán ütemes forgalomnövekedést tapasztalt a cég, az idei első félévben 18 százalékkal nőtt az árbevétel tavalyhoz képest. Ezen belül Oroszországban 28 százalékos volt az ugrás euróban számolva, ami részben a bővülő értékesítési hálózat eredményeit mutatja. Ukrajnában dollárban számolva 17 százalékos volt a bevételnövekedés, míg Kazahsztánban a magas raktárkészletek miatt visszaesett a forgalom.

Az Európai Unióban a bevétel 36 százalékát az EU 15 régi tagországa adja, míg 64 százalék az új tagállamok aránya. Az első félévben Lengyelországban és Romániában nőtt a társaság forgalma, azonban utóbbi országban magas a kintlevőségek aránya, a fizetési határidő gyakran egy évre is kitolódik - emelte ki Bogsch.

A fentiek függvényében a Richter féléves adózott eredménye majdnem a felére csökkent, míg az üzleti tevékenység eredménye 21 százalékkal esett vissza. Az adózott eredmény jelentős csökkenéséhez hozzájárult az is, hogy a pénzügyi műveletek eredménye a tavalyi 9,9 milliárdos profit után 1,6 százalékos veszteséget mutatott. Az árfolyamváltozás miatt 2,6 milliárd forintos mínusz volt tapasztalható a tavalyi 2,9 milliárdos nyereség után, ennek oka, hogy az első félévben a forint inkább erősödött a dollárral és az euróval szemben.

Nincs tér a további árcsökkentésre

"Magyarországon a kormány áprilisban életbe lépett intézkedései éves szinten egymilliárd forintos profitkiesést okoznak, az augusztus elsején hozott további intézkedések 2 milliárd forintot vesznek ki a cég kasszájából, míg a július elsejével megemelt különadó és orvoslátogatói díj éves szinten 4,1 milliárdos nyereségcsökkenést okoznak" - vázolta fel a Richter elnök-vezérigazgatója.

Összességében tehát az utóbbi hónapok intézkedései évente 7,1 milliárd forintjába kerülnek a cégnek, ha a 30 milliárdos magyarországi árbevétel mellett 16 százalékos nyereségrátával számolunk, akkor a teljes hazai tevékenység 4,8 milliárd forint profitot hoz, azaz ezekkel az intézkedésekkel lényegében veszteségessé válik - tette hozzá Bogsch. "Mindez azt jelenti, hogy nem lehet árat csökkenteni, mert egyszerűen nincs hova. Hiába számít az OEP további gyógyszerárcsökkenésre, a Richter ezek után képtelen lesz csökkenteni" - mondta a cégvezér.

A K+F költségek leírhatóságával kapcsolatban Bogsch Erik elmondta: az idei év második felében várhatóan nem kell különadót fizetniük, de a 2012-es év teljes bizonytalanságban van. A szakember szerint az első féléves 10 százalékos magyarországi forgalomnövekedésében már a felvásárlási hatás is látszik, összességében kifejezetten negatív időszakot várnak a hazai piacon.

Bogsch Erik szerint a bevezetett különadók óriási versenyhátrányt okoznak a Magyarországon működő cégeknek. "Jövőre a Széll Kálmán Tervben előirányzott 83 milliárd forintos kiadáscsökkentés keretében lehet még számítani további intézkedésekre, melyek ősszel válhatnak ismertté. Ezek után tudunk majd arról nyilatkozni, milyen lépésekkel kíván a cég válaszolni a kormány intézkedéseire" - mondta az mfor.hu kérdésére Bogsch Erik.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!