Borúlátóbbak lettek a kkv-k
Kis mértékben romlott az üzleti bizalom szintje a kis- és középvállalkozások (kkv) körében az előző negyedévhez képest a legfrissebb, tegnap publikált kamarai felmérés szerint. Az MKIK gazdasági havi tájékoztatója szerint a konjunktúra mutató a tavaly októberi 28 pontról 25 pontra csökkent idén januárban. Egy éve egyébként ugyanezt jelezte a felmérés, ahhoz képest tehát nem történt elmozdulás.
A kamara külön méri az úgynevezett bizonytalansági mutatót, amely azt mutatja, hogy az aktuális trendek mennyire érintik a kis- és középvállalkozásokat. A januárban kimutatott 38 pontos érték azt jelzi, hogy a tendenciák nem egységesen érintik ezt a vállalkozási kört, egy részük érzékeli, mások nem.
Összességében azt látni, hogy a konjunktúra mutató tavaly áprilisban volt a csúcsán, 33 ponttal, onnan júliusra visszaesett 27 pontra, októberben kismértékű elmozdulást mértek (28 pont), míg legutóbb 25 pontnál jártunk.
A részletes bontás szerint a feldolgozóipari vállalkozásoknál volt a legjobb a helyzet az év elején (28 pont), ezeket a kereskedelmi (25 pont) és az építőipari (23 pont) cégek követik, a sor végén pedig a gazdasági szolgáltatást nyújtók állnak, lényegesen elmaradva a többiektől (17 pont).
Azok, amelyek részben vagy egészben exporttal foglalkoznak, alapvetően bizakodóbbak, mint ahol csak a belföldi piac kiszolgálása a cél. Előbbieknél 28, illetve 29 pontot mért a konjunktúra felmérés, utóbbiaknál 24 pontot.
Hasonló különbségeket találni a létszám szerinti méret vizsgálatakor, a nagyobb foglalkoztatók alapvetően kedvezőbb jövőképet látnak maguk előtt. S ugyanezt mutatja ki a tulajdonos szerinti differenciáláson alapuló elemzés: ahol külföldi a gazda, azok körében 36 pont a konjunktúra mutató, a többieknél 22-24 pont.
mfor.hu