Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatásért felelős államtitkára azt mondta: nagyon fontos ez a beruházás, hiszen egy hátrányos helyzetű térségben valósult meg.
Hozzátette: az a cél, hogy ezekre a területekre hozzanak olyan vállalatokat, cégeket, amelyek hosszú távon tudnak, akarnak és képesek nagy létszámban munkahelyeket teremteni. Reményét fejezte ki, hogy a GE döntése példaértékű más vállalkozások számára is.
Köszöntőjében emlékeztetett arra, hogy a legmodernebb technológiával felszerelt gyárat 1998-ban, az előző Orbán-kormány idején adták át a térség rendszerváltozás utáni első jelentős zöldmezős beruházásaként. Akkor ez az üzem szimbóluma volt a hátrányos helyzetű régió felemelkedésének. Az elmúlt 13 évben a gyár mind méretben, mind profiljában bővült, az új üzemcsarnokban pedig egy új, magas hozzáadott értékű termékcsoport gyártása plusz munkahelyeket teremt.
A gyár gazdasági jelentősége és társadalmi szerepvállalása példaértékű. A GE-hez hasonló nemzetközi szereplőket akkor is és a jövőben is üdvözli és támogatja a kormányzat - húzta alá Czomba Sándor.Az új munkahelyek kapcsán reagált a legfrissebb foglalkoztatási adatokra is. A KSH adatai szerint idén a január és március közötti időszakban - egyebek mellett az alacsony bázis következtében - 0,4 százalékkal bővült a foglalkoztatottak létszáma a 15 és 74 éves korosztályban 2010 hasonló időszakához képest. Az államtitkár szerint ez már arra utal, hogy a vállalati szektor fokozatosan bővíti vissza létszámát legfőképpen az exportorientált ágazatokban.
Értékelése szerint összességében stagnált a foglalkoztatás ugyan, de a versenyszféra adatait nézve - a tavalyi év azonos időszakához képest - több tízezer fővel növekedett a foglalkoztatotti létszám, míg a közszféra tekintetében lényegesen csökkent, elsősorban a közfoglalkoztatás átalakítása miatt.
Az a tendencia tehát, hogy a versenyszférában lényegesen nő, a közszférában pedig csökken a közfoglalkoztatás, „önmagában egy üdítő üzenet” – mutatott rá.
Az ózdi üzem a város legnagyobb munkáltatója, az újabb 250 új munkahellyel pedig az összlétszám 1600-ra emelkedik.
Todd Johnstone, a GE Energy Industrial Solutions európai, közép-keleti és afrikai üzletágának ügyvezető igazgatója hangsúlyozta: a cég elkötelezett az európai üzleti növekedése és munkahelyek teremtése mellett azokban a régiókban, ahol jelen vannak.
Az ózdi üzem megszakítókat és más egyéb biztonsági és védő eszközöket gyárt, amelyeket a normál háztartási és az ipari környezetben széles körben használnak. Az itt gyártott GE Energy Elfa Plus néven ismert biztonsági és villamossági rendszereket és egyéb elektromechanikus eszközöket Európába, a Közép-Keletre és Dél-Amerikába is exportálják. A GE Energy fejlesztése az új termelési technológiákba - mint például az ultrahangos mosás, a lézeres hegesztés és a nagy tisztaságú terek kialakítása - lehetővé teszi a magas minőségű és a biztonság szempontból kritikusnak mondható eszközök fenntartható gyártását Ózdon.
MTI