George Osborne pénzügyminiszter, aki szerda délután ismertette a megállapodás részleteit a brit parlament alsóházában, kijelentette: négy éve, a bankszektorbeli fellendülés csúcsán a City pénzintézetei összesen 11,5 milliárd font (3700 milliárd forint) prémiumot fizettek ki alkalmazottaiknak. Ennek zömét készpénzben folyósították, és a prémiumok "túl nagy hányada után" még adót sem fizettek - mondta Osborne.
A pénzügyminiszter számok ismertetése nélkül közölte, hogy a négy legnagyobb brit bankcsoport - HSBC, Barclays, Royal Bank of Scotland (RBS), Lloyds Banking Group - a megállapodás alapján az idén a tavalyinál kevesebb prémiumot fizet.
Nem hivatalos becslések szerint a tavalyi prémiumszezonban összesen hétmilliárd font (2300 milliárd forint) prémiumot vehettek fel a brit nagybankok alkalmazottai.
A milliós bankári prémiumokról különösen indulatos vita folyik Nagy-Britanniában azóta, hogy a pénzügyi válság elhatalmasodása után veszélybe került brit bankok közül többet csak sürgős és igen jelentős költségvetési tőkejuttatással sikerült életben tartani.
Az előző kormány annak idején összesen 70 milliárd fontot (23 ezer milliárd forintot) fordított költségvetési forrásokból az összeomlás fenyegette brit bankok megmentésére, és ezzel - hosszú évtizedek óta először - gyakorlatilag bankállamosításokat hajtott végre. A kormányzati tőkejuttatások nyomán például a Royal Bank of Scotlandben (RBS) jelenleg 84 százalékos, a Lloyds csoportban 43 százalékos az állami részesedés.
Londoni elemzők szerint azonban a banki prémiumok esetleg jelentős mértékű csökkentésével éppen a kincstár járhat a legrosszabbul.
Az egyik vezető londoni gazdaságelemző intézet, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) nemrégiben kiadott elemzésében kimutatta, hogy a legmagasabb jövedelmekre az idei pénzügyi évtől kivetett új, 50 százalékos személyi jövedelemadó-kulcs, az egyéb adó- és járulékemelések, valamint a jutalmakra kirótt külön illetékek révén az adóhivatal többet "visz haza" a bankári prémiumokból, mint maguk a jutalmazottak, és ha a kifizetett citybeli prémiumtömeg a tavalyi naptári évre becsült hétmilliárd fontról az idén például négymilliárd fontra apadna, az 1,8 milliárd font (580 milliárd forint) adókiesést okozna a brit költségvetésnek.
A brit pénzügyminiszter szerdán a londoni parlamentben ugyanakkor bejelentette, hogy a nagybankok szinte teljes nyíltságot vállaltak a felső vezetők javadalmazásának ügyében. Osborne közölte: az idei évtől a megállapodásban részes négy legnagyobb pénzintézet nyilvánosságra hozza az igazgatótanácsi tagok, valamint az igazgatótanácson kívüli öt legmagasabb fizetésű vezető jövedelmeit.
A bankok vállalták azt is, hogy az idén 190 milliárd fontra (61 ezer milliárd forintra) emelik a brit üzleti vállalkozásoknak folyósított új hitelek összegét a tavalyi 179 milliárd fontról, vagyis több mint tízmilliárd fonttal emelkedik a reálgazdaságba kiáramló új hitelek értéke.
MTI