Mintegy hétmilliárd dollárért eladja az argentin Pan American Energy olajipari cégben meglévő hatvan százalékos részesedését a British Petrol (BP), közölte vasárnap a brit konszern.
A vevő a buenos airesi székhelyű Bridas, amely így teljes egészében birtokolja majd a Pan American Energyt. Érdekesség, hogy az üzlettel gyakorlatilag Kína növeli befolyását a dél-amerikai piacon, a Bridas ugyanis ötven százalékban a Cnooc nevű kínai állami konszern tulajdona.
30 milliárdért ad el cégeket a BP
Az argentin társaság eladásával a BP folytatja érdekeltségei egy részének értékesítését, amelyből 2011 végéig összesen 30 milliárd dollár (jelenlegi árfolyamon 6330 milliárd forint) bevételt remél. A kiárusítás célja, hogy fedezni tudja a Mexikói-öbölben történt olajkatasztrófa 40 milliárd dolláros (8440 milliárd forint) kárköltségeit.
A Financial Times Deutschland szerint a cég eddig - az argentin üzletet is beszámítva - 21 milliárd dollár értékben adott el érdekeltségeket. Az alaszkai és egyiptomi projektek értékesítéséből például hétmilliárd dollár, a kolumbiai olajmezők eladásából pedig kétmilliárd dollár bevétele származott. A BP emellett búcsút intett venezuelai és vietnami üzletrészeinek is, amelyeket az orosz TNK vett meg mintegy kétmilliárd dollárért.
Mindezeken túl Afrikában is kiárusít a brit vállalat: Namíbiában, Botswanában és Zambiában a rivális Puma Energynek adja el üzemanyag-értékesítési hálózatát, valamint Malawiban és Tanzániában is megvált egyes üzletrészektől.
"Jelenleg is folyik további vállalatrészek eladásának előkészítése. Ezek más cégek számára magasabb stratégiai értékkel bírnak, mint számunkra" - mondta Bob Dudley, a BP közelmúltban kinevezett új vezérigazgatója.
Erre megy el a 40 milliárd
A 40 milliárd dolláros kárköltségek legnagyobb részét egy 20 milliárd dolláros segélyalap viszi el, amely az olajömlés által kárt szenvedett helyi vállalkozók, például szálloda-üzemeltetők és halászok kártalanítására szolgál. Emellett a BP-nek kell megtérítenie a katasztrófa elhárításának, valamint a mentőmunkálatoknak a kiadásait is, és lehetséges, hogy a civilek által indított perek is több milliárd dollárral terhelik majd meg a cég kasszáját.
Ráadásul az amerikai kormány valószínűleg súlyos büntetést fog kiszabni a cégre, amelyet az a veszély is fenyeget, hogy elveszítheti tengeri olajfúrási engedélyeit az USA-hoz tartozó vizeken.
Az USA legnagyobb természeti katasztrófája
Mint ismert, a Deepwater Horizon nevű olajfúró torony április 22-én süllyedt el a Mexikói-öbölben - a tornyot a svájci Transocean nevű cég üzemeltette, a fúráshoz fűződő jogokkal azonban a BP rendelkezik.
A tizenegy halálos áldozatot követelő robbanás nyomán mintegy 4,9 millió hordónyi olaj ömlött a Mexikói-öböl vizébe, ami minden idők legnagyobb olajkatasztrófáját és az USA történetének legjelentősebb természeti katasztrófáját okozta. A szivárgást július közepén sikerült megállítani, a sérült kutat pedig szeptember 19-én zárták le véglegesen, adta hírül korábban az MTI.
A BP világszerte 80 ezer embert foglalkoztat, bevétele tavaly 239,3 milliárd dollár, nyeresége 16,6 milliárd dollár volt. Összesen 30 országban végez kőolaj- és földgázkitermelést, naponta négymillió hordó olajnak megfelelő mennyiségű energiahordozót hoz a felszínre.
A társaság 1992 óta folyamatosan nyereséget termelt, a tragédia miatt azonban az idei második negyedévet veszteséggel zárta. Az adózás utáni eredmény mínusz 17,1 milliárd dollár volt az április-júniusi időszakban, az egy negyedévvel korábbi 6,1 milliárd dolláros adózott profit után.
W. B.