3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ötévnyi gigantikus munkálatok után Párizstól keleti irányban háromszáz kilométerrel bővülő francia gyorsvasúthálózat 2015-re tervezett végállomása Budapest - adta hírül a Les Échos című francia gazdasági napilap.

A francia nagysebességű vasút (TGV) "minden rekordok vonalának" is becézett keleti irányú (LGV-Est) szakaszát a múlt héten avatták fel ünnepélyes körülmények között, de a nagyközönség csak június 10-étől veheti igénybe az óránként 320 kilométerrel közlekedő vonatokat, amelyekkel Strasbourg a jelenlegi négy óra helyett 2 óra 20 perc, Nancy 2 óra 45 perc helyett 1 óra 30 perc, míg Reims 1 óra 35 perc helyett 45 perc alatt lesz elérhető Párizsból.

A TGV-Est a jelenlegi nagysebességű vonatoknál óránként 20 kilométerrel gyorsabban fog haladni és átlépi Franciaország határait: Luxembourg 2 óra 5 perc, Frankfurt 3 óra 50 perc és decembertől München 6 óra 15 perc vonatútra lesz a francia fővárostól.

Az új szakaszt már nem a francia államvasutak (SNCF), hanem a francia vasúthálózat fejlesztésére 1997-ben létrehozott részvénytársaság (RFF) 22 befektető közreműködésével 4 milliárd euróért építette. Hatodik nagysebességű vasútvonalával jelenleg a francia hálózat (1800 km) a legjelentősebb Európában Spanyolország (1150 km az év végén), Németország (800 km) és Olaszország (540 km) előtt.

A Les Échos szerint a keleti irányú bővítés ugyanakkor nem fejeződött be. Az RFF becslései szerint 1,5-2 milliárd euró összköltséggel további 106 kilométer építésébe fogna 2010-ben, melynek eredményeképp Strasbourg másfél órányi vonatútra lesz majd Párizstól. A LGV-Est annak az európai gyorsvasúthálózatnak a francia szakaszát képezi, amely Párizst köti össze Budapesttel, s amelyen 2014-2015-ben indulhatna meg a vasúti közlekedés - állítja a Les Échos.

A hazánkra vonatkozó terveket illetően komoly kétely merülhet fel. Egy, a TVG számára több milliárd eurós befektetéssel megépülő vonal megtérülése pedig kétséges lehet, miközben a magyarországi hálózat jelentős része erősen elavult. Ebből következőn a vasúthálózatunk engedélyezett sebesség szempontjából messze elmarad az EU vasútjaitól.

Az utóbbi évek fejlesztési eredményei ellenére csak a hegyeshalmi és a most felújítás alatti ceglédi vasútvonal egyes szakaszain van 140-160 km/órás emeltsebesség, s a fővonali vonalszakaszaink többsége 100-120 km/órával járható, tudta meg az mfor.hu. Ennél is nagyobb gondot okoz, hogy az engedélyezett pályasebességhez képest a a hálózat több mint 800 pontján 3500 km hosszban állandó sebességkorlátozás van érvényben, ahol lassújelek vannak kitéve, így a vonatok maximum 80 kilométer/órás sebességgel közlekedhetnek.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!