"Robert Zoellick kereskedelmi megbízottat felhatalmaztam arra, hogy közölje az európai képviselőkkel: az amerikai kormány unfairnek tekinti az Airbusnak juttatott szubvenciókat. Ezért Zoellick minden lehetőséget megragad majd annak érdekében, hogy azokat szüntessék meg, szükség esetén akár a WTO (Világkereskedelmi Szervezet) elé is viszi az ügyet" - mondta el George W. Bush Seattle-ban. Az elnök egy választási rendezvényre érkezett a városba, s előtte találkozott az Airbus ősi riválisának számító Boeing menedzsereivel.
Az elnök szerint a szubvenciók eltörlésével végre fair lenne a piaci verseny, és kiegyenlítődnének az esélyek.
Mint ismert, a Boeing már korábban is megvádolta az Airbust azzal, hogy jogosulatlanul kap támogatást az európai kormányoktól. Az európai konszern vezetői szerint viszont nem szubvenciókról, csupán kölcsönökről van szó, amelyek folyósítása összangban áll az 1992-ben született amerikai-európai egyezménnyel. Annak értelméban az Airbus kedvező feltételekkel vehet fel kölcsönöket a kormányoktól.
Zoellick az európai képviselőkkel egy szeptemberi rendezvényen találkozik majd, amelyen az 1992-es egyezmény fog a tárgyalások középpontjában állni.
"A keretfeltételek további fentartása már nem indokolt, és ezért minél előbb változtatni kell azokon" - fejtette ki Harry Stonecipher, a Boeing vezére.
(Menedzsment Fórum)
Bush is beszállt az Airbus-Boeing párharcba
George W. Bush amerikai elnök a napokban ígéretet tett arra, hogy kormánya fel fog lépni az európa repülőgépgyártó óriásnak juttatott állítólagos állami szubvenciók ellen. Az Airbus szerint viszont nem támogatásról, csupán kölcsönökről van szó.