Ilyenkor érdemes felállni, sétálni egyet, kinyújtózni, inni egy pohár gyümölcslevet vagy szívni egy kis friss levegőt. Koncentráljunk a látottakra, egy virágzó növényre, a szép tájra. Sokszor az ilyen "elmélázások" segítenek hozzá ahhoz, hogy kipattanjon az "isteni szikra", és elinduljunk egy gondolati szál mentén.
Amint kikristályosodik a mondanivaló, vessünk mindent papírra. Ne foglalkozzunk azzal, hogy mondatainknak van-e eleje és vége. Ezen a ponton az a feladat, hogy minél gyorsabban és minél több mindent le tudjunk jegyezni. A többivel ráérünk később törődni.
Ha esetleg eszünkbe jut, hogy a lejegyzett gondolat további információkat igényel, tegyünk mellé egy nagy felkiáltójelet azzal a megjegyzéssel, hogy "több infó kell", és folytassuk a munkát. Ne kockáztassuk, hogy akár egy gondolat is elvesszen! Ha úgy érezzük, hogy egy bizonyos részt, például a szöveg közepét már meg tudjuk írni, akkor kezdjük azzal. Lehetséges, hogy a probléma mélyebb értékelése után sokkal egyszerűbb lesz papírra vetni a bevezetőt.
Az alkotói válságot unalom vagy kiégettség is okozhatja. Ha a határidők engedik, pihenjünk, tegyük félre a feladatot. Próbáljunk elvonatkoztatni a munkahelyi gondoktól, hátha néhány nap elteltével más perspektívában látjuk a megoldandókat, és ihletünk is visszatér.
Menedzsment Fórum
Céges riportok: stressz nélkül is lehet
A havi riportok, beszámolók megírása sok dolgozónak okoz nehéz pillanatokat, ám az ekkor felbukkanó alkotói válság kezelésére is akad hatékony stratégia.