3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormány gazdasági stratégiája alapján 2004-re akár 6 százalékos lehet a bruttó hazai termék, az infláció pedig 5-6 százalékra mérséklődhet az idén várható 8-9-ről. A cél a versenyképesség további növelése a pénzügyi és árstabilitás fenntartása mellett.

Magyarország alapvető szándéka, hogy gazdasági teljesítményei szempontjából a fejlett európai országok közösségéhez csatlakozzék -- ismertette a kormány középtávú gazdaságpolitikai stratégiáját Varga Mihály pénzügyminiszter a hét végi tájékoztatóján. E cél megvalósításának stratégiai követelményei: a gazdaság versenyképességének további javítása, a pénzügyi és árstabilitásra való törekvés, továbbá a gazdaság és a társadalom kohéziós erőinek kibontakozása -- mondta. E követelményeket folyamatosan, egyidejűleg és összehangoltan kell érvényre juttatni.

Az elért eredmények ellenére a magyar inflációs ráta még mindig magas, és 2001-ben is a korábbi évekénél jóval szerényebb mérséklődés érhető el. Az idei első negyedévi folyamatok alapján a kormány arra a következtetésre jutott, hogy 2001--2002-ben az évi 1-2 százalékpontos dezinfláció elérése lehet reális, szemben a fogyasztói árindex 1997--99-re jellemző évi 3-4 százalékpontos mérséklődésével. Az uniós csatlakozáskor és az azt követő évben az inflációs ráta vélhetően nem csökken, vagy esetleg átmenetileg nő. 2004-re az infláció 5-6 százalékra csökkenhet -- vélik az előterjesztők. Jövőre a pénzromlás mértéke még 6-7 százalék körül alakul a tervek szerint.

Az idén a GDP várhatóan 5 százalékos lesz, majd jövőre 5-5,5 százalék közötti gazdasági növekedéssel számol a kormány, s a tervek szerint 2004-re a bruttó hazai termék 5,5-6 százalékos lehet.

Az elmúlt három évben a hazai munkaerő-kínálat folyamatosan bővült, a foglalkoztatási ráta emelkedett, a munkanélküliségi pedig 6,4 százalékra csökkent. A jövőben ez a tendencia, ha lassabb ütemben is, de várhatóan tovább folytatódik. A beruházások finanszírozásában továbbra is fontos szerep jut a külső forrásoknak, az évente 1,4-2 milliárd eurónyi külföldi működőtőke beáramlásának, valamint a csatlakozást követően egyre jelentősebb EU-támogatásoknak.

A mérséklődő infláció mellett a lakosság reáljövedelme a GDP dinamikájától némileg elmaradóan, évi 4-5 százalékkal növekszik. A jövedelmeken belül a bérek és keresetek az átlagosnál nagyobb ütemben nőnek, így részarányuk a GDP-n belül is emelkedik. Ugyanakkor a társadalmi juttatások súlya csökken - tartalmazza a stratégia.

A folyó fizetési mérleg hiánya a GDP százalékában az idén 4-4,5 százalék közötti lesz, 2004-re 0,5-2 százalék várható.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!